Annatteko todella olla 12-15 vuotiaiden lasten klo 24 ulkona?
Meillä kotiintuloaika 21, saavat tuoda kaverit meillä tai olla meidän pihassa tai kaverilla. Muttei kylillä.
Kuuntelin vain kun ystävän lapsi(14 v) kinusi että saisi olla 24 ulkona ja ystävä lupasi.
Onneksi meidän muksut ei ole pyytäneetkään olla kylillä noin myöhään, ikinä ei ole ollut riitaa kotiintulosta.
Kommentit (15)
ampumassa raketteja. Raketteja ostettiin 5 kassillista. Isä on mukana siinä ampumassa aina välillä.
15-vuotias lähti kaverinsa bileisiin...kaljakassin kanssa.
Vaikka kyllähän tuommoisia vastuuttomia vanhempia oikeastikin on :(
Normaalisti ei saa olla/ ei ole tarvetta olla. Tänään menee varmaan meidän omakotialueen "rakettien ampumispaikalle" klo 24 ja tulee sisälle ehkä 00.30. Minä en aijo mennä, sillä en ymmärrä tätä tuhlausta
Kävin sitten hänet hakemassa, koska matkaa oli yli 10 km juhlapaikkaan.
eli klo 21.00 16.v ja muilla olis ollu 20 mutta eivät halunneet lähteä mihinkään.Mä en näe mitään tarvetta et miks alle 18.v tarttis arkisin tai ees vkonloppusin olla ulkona yli 21.00?KAikki paikathan menee kiinni ja kivahan se ois ittekkin päästä nukkumaan ajoissa
Se on juhlapäivä ja kaikkihan silloin valvoo ja juhlii. Älkää tuijottako niin tiukasti aina siihen ikään !
eli klo 21.00 16.v ja muilla olis ollu 20 mutta eivät halunneet lähteä mihinkään.Mä en näe mitään tarvetta et miks alle 18.v tarttis arkisin tai ees vkonloppusin olla ulkona yli 21.00?KAikki paikathan menee kiinni ja kivahan se ois ittekkin päästä nukkumaan ajoissa
Olivat ulkona n. 23.40-0.20. Olivat alkuillastakin ulkona hetken. Muuten viettivät illan kotona. Tyttö 14-vuotta, poika 13-vuotta. Eivät saaneet raketteja mukaan, ne ammuttiin kotipihassa.
Normaalisti ovat arkena kotona viimeistään klo 20.30. Yleensä ei siihenkään.
Jos haluaa olla pidempää asiasta voi aina keskustella ja sit voidaan joustaa.Arkisin en tosiaan näe mitään tarvetta hengailla keskustassa tai missään muuallakaan yli 21.00.
mutta silloin liikkellä myös enemmän niitä hörhöjä ja en tieten tahtoen halua lapsiani niille altistaa.
viikolla on yleensä klo 21 kotona.
ampumassa raketteja. Raketteja ostettiin 5 kassillista. Isä on mukana siinä ampumassa aina välillä.
15-vuotias lähti kaverinsa bileisiin...kaljakassin kanssa.
Me asutaan niin landella, että se on ihan sama kuin olla kaverin pihassa. Voinhan tietysti sanoa että on kaverin pihassa, niin ei tunnu teistä pahalta.
Mistä muuten voitte olla varmoja, että se muksu pysyy siellä kaverin pihalla? Vai
Kaverinsa ovat kans perheidensä kanssa.
Normiviikonloppuna saa olla max klo 21 jos tiedän missä on (no ei sitä oikeesti voi varmuudella tietää...).
Keskustassa ei saa hillua muuta kuin päiväsaikaan. Asutaan Turussa ja täällä ei ole ihan sama missä "kaverin pihalla" aikansa viettää.
kun näyttää osaavan käyttäytyä, ei esim. ole tullut juovuksissa kotiin tai muuta. Ei meillä ole oikeastaan mitään kotiintuloaikoja, ei ole tarvinnut, aina ovat tulleet ennen kuin me vanhemmat mennään nukkumaan (siinä klo 1-2) ilmankin.