Tartunta? En käy enää kampaajalla!
Olisi pitänyt kieltää kampaajaa föönaamasta tukkaani, kun samalla alkoikin vetelemään pyöröharjalla sitä. Sain päänahkaani jonkun tulehduksen. Ehkä harja oli likainen? Menen lääkäriin. Mikähän voisi olla? Onko kellään sattunut vastaavaa? Kampaajat, steriloitteko mitenkään harjojanne?
Oireena on runsas hilseily ja verestävät näppylät päänahassa. Hilse tekertuu kiinni hiuksiin ja hiukset menevät joka päivä takkuun sen vuoksi. Kun rapsutan hilsettä pois, tuntuu päänahka hilseen alta kostealta.
Kommentit (6)
Voisko olla joku allerginen reaktio?
Mua kans vähän inhottaa kampaajalla. Sorkkivat samoilla välineillä kaikkia.
en tosiaan ole koskaan saanut allergista reaktiota fööniharjasta mutta päänahkani on reagoinut shampoolle, värille ja vaalennusaineelle.
En ole millekään shampoolle tiettävästi allerginen. Oireet voimistuivat vasta noin viikon kahden sisällä kampaajalla käynnistä.
ap
Jos fööni oli liian kuuma, liian pitkään liian lähellä päätä voi noinkin käydä.
Voi olla ihan kuiva päänahka, eli reaktio jostain käsittelystä. Voi olla joku tautikin, niihin saa lääkeshampoit aapteekista.
Veti hiuksia sileiksi harjan avulla. Harja osui välillä päänahkaanikin. Ei sattunut. Oireet tulivat vasta myöhemmin, kuten jo kerroinkin.
ap
oli sulle sopimatonta?
On myös mahdollista, että tuo on oire väristä tai vaalennuksesta, tehtiinkö sinulle jompi kumpi noista?