Mistä tietää onko lapsella masennusoireita yms vai "vain" esim
esimurkkuiluun kuuluvaa happamuutta, töykeyttä, ilottomuutta, huolehtimista jne.
-alan olla poikki, poika on 11v-
Kommentit (3)
Kyllä sitä nyt joitakin juttuja on esiinnyttävä että vanhemmat edes alkavat miettimään voisko olla jotakin "vialla" vai voisko kuulua esim ikäkauteen.
Ei kukaan niin vain rynni lekurille ja toisekseen eihän nuo tervarin yleislääkärinplantut psyykkisistä prboleemista paljoakaan tiedä, joka vaivaan vaan tuputetaan tabletteja ja syy on fyysinen.
ap
ellei sitä tutkita.
Kaikilla on noita oirreita joskus, teineillä enemmän kuin venhemmilla. Mutta kestääkö ja jatkuuko ne vain? Kuukausitolkulla ilman, että välillä olisi hyviä jaksoja ja hetkiä? Onko ilottomuus toivotonta, vai vain sitä, että kaikki ei ole huvipuistokokemusta? Eikö koskaan puhu rakkaudesta, perheestä, hyvistä asoista? Ylipäänsä mistään? Pnko väkivaltainen tai itsetuhoinen?
Näillä kysymyksillä asiaa voi arvioida.
ellei sitä tutkita.