Miksi äitini tekee näin??
ennen juttelin hänelle monesta asista, kunnes huomasin että ottaa asita kovin henk koht. pohtii ja menettää jopa yöunensa. toinen seikka, jos oli esim murheita parisuhteessa, ja erehdyin kertomaan, kertoi äitini niistä muille sisaruksille( myös sille jonka kanssa olen hädintuskin puheväleissä)..myös aivan henkkoht asioitani pui sisaruksille, vaikka olen sanonut että ethän puhu.
nykyään en asioitani jaa, oikeestaan yhtään, meidän suhde muutenkin vähän etäinen (lapsuudenjuttuja taustall). Veikkaan että käytöksellään yhteys masennus ym jaksoihin joita on.muilla samaa? oletteko saaneet selville miksi äitinne noin tekee?
olen toisaalta surullinen, että asiat näin...varsinkin kun välillä kaipaisi kuuntelevaa ja ymmärtäväistä äitiä. ja muuten; asia ei mee toisinpäin, ei koskaan puhu mulle esim. sisarteni asioista, muuta kuin että miten hyvin heillä menee. no, olen aina kokenutkin etten ole äidille niin tärkeä. en vaan käsitä hänen logiikkaa..
Kommentit (4)
Olen huomannut saman omassa äidissäni. En nykyään kerro hänelle mitään henkilökohtaisista murheistani, koska hän tosiaan murehtii niitä yökaudet, paljon enemmän kuin minä itse koskaan. Minä siis en ole mikään säälittävä tapaus ollenkaan, ihan menestyvä korkeastikoulutettu nainen, mutta äitini tuntuu luulevan että suunnilleen kuolen vaikka lemmikin sairauteen, mieshuoliin tai johonkin itselleni ihan pikkujuttuun. Joten säästän vanhan ihmisen niiltä ja puhun kuin lapselle, että kaikki hyvin.
Kai tuo paljon siitä johtuu kun on eläkkeellä liikaa aikaa miettiä läheisten asioita, kun omassa elämässä ei enää ole niin paljoa mietittävää. Eniten sitä tietysti miettii läheisimpiä eli omia lapsia, ja helposti vanhalla ihmisellä se ajattelu menee huolilinjalle turhan helposti. Sille tuskin voi yhtään mitään äiti itse, saati tytär, täytyy vaan hyväksyä että äidistä on tulossa vanhus, eikä häneltä voi odottaa enää voimia kestää toisten murheita.
Siitä olen ap eri mieltä ettei äitisi välittäisi sinusta. Luulen, että välittää liikaakin, ja siksi juuri murehtii. Ja varmaan puhuu sisaruksille siinä uskossa että heiltä saisi jotain apua olettamiinsa sinun ongelmiinsa, ei pahaa tahtoaan juorua.
ja lapset muttanu pois kotoa, ni ihan samanlaisia teistä tulee...
Sä kai haluaisit vaan terapeutin, mutta siihen on syynsä, miksi ammattiauttajat ei saa tuntea potilaitaaan yksityiselämässä. E johtuu juuri siitä, että ne ei saa välittää oikeasti ja henkilökohtaisella tasolla eikä menettää yöuniaan.
Jos sä haluat äidin, hyväksy se, ettähän välittää sinusta. Jjs haluat teerapeutin, hanki sellainen muualta.
Luehan oma viestisi ajatuksella. Menettää yöunensa sinun takiasi ja sisaruksillekin puhuu vain sinusta.
Tämä on kaikella ystävyydellä. Olen itse ollut ihan samassa tilanteessa kanssasi, ja pohtinut samoja juttuja.