Eipä pysty säästämään meidän perheen tuloista.
Kun nettotulot n.2500€/kk ja 3 henkinen perhe.Ei pysty säästämään.
Kommentit (10)
Nettotulot 1580€/kk ja 2-henkinen perhe. Joka kuukausi menee 200€ euroa säästötilille, jonka jälkeen vasta maksan laskut. Säästötilirahoilla sitten aika-ajoin ostetaan osakkeita ym.
Me pärjättiin samalla rahalla kun oli 6 henkee.
ja ihan normaaleja laskuja esim.sähkö,vesi,öljylasku,vakuutuslaskut,jätelasku,tv-lupa yms.
Me pärjättiin samalla rahalla kun oli 6 henkee.
ja ihan normaaleja laskuja esim.sähkö,vesi,öljylasku,vakuutuslaskut,jätelasku,tv-lupa yms.
Mitä vielä pitäis pystyä säästään?
Kun nettotulot n.2500€/kk ja 3 henkinen perhe.Ei pysty säästämään.
50egee kuukaudessa laitan syrjään, harmillisen usein vain joudun sen sitten myöhemmin käyttämään muuhun kuin olin ajatellut.
Aiemmin on käyttötilille säästynyt mitä on säästynyt, jos on säästynyt.
Eilen kävin pankissa sumplimassa kaikki asiat taas järjestykseen, ja sopimassa rahastosäästämisen aloittamisesta :)
Nettotulot n. 2500€ (pl asumistuki), perhekoko 2+5. Aloitetaan kevyesti kolmellakympillä kuussa ja katsellaan vuoden päästä, josko keksittäis jotain muuta.
Tuosta rahastosta vielä pääsee eroon heti, kun tahtoo, jos akuutti tarve iskee. Onpahan sitten säästetty edes tarpeeseen, eikä tarvi lainalla rahoittaa.
Lisäksi meillä säästyy S-bonukset pääosin, tosin se on sitä tarvesäästämistä akuutisti hajoaviin kenkiin, synttärilahjoihin tms. Bonuksia tulee n. 50€/kk
1300e ja kyllä pystyn säästämään joka kuukausi. Mulla on 2 lasta
Meillä asuntolaina, kolme lasta, auto ja maksetaan sähköt, vesi, jätemaksut... Ja rahaa tulee suunnilleen saman verran kun teillä, tosin silloin lasken tuloksi lapsilisätkin. Meillä jää n.100e säästöön joka kuukausi. Joskus ennemmän, joskus vähemmän. Nyt säästötilillä on lähes 2000e. Tosin ei ole pitkkiin aikoihin tullutkaan mitään yllättäviä menoja, kuten pyykkikoneen tai auton hajoamisia. Tai autossa on kyllä välillä vikaa, mutta on onneksi vielä niin iäkäs auto että mies osaa itsekkin sille jotakin tehdä! :)
ja silloin kun oli paremmat tulot niin siitä on jotain jäänyt säästöön mutta näistä tuloista ei voi säästää.ap
täälläkään. Juuri kun luulee, että jotain ylimääräsitä jäis niin tulee joku yllättävä lasku.
T. Juuri 900€ laskuja tuli maksettua. (No, siinä oli yksi kallis joululahja mukana)
Me pärjättiin samalla rahalla kun oli 6 henkee.