ZALANDO! Petossyytteet tosia?
Olen kuullut monen luottotiedottoman tilaavan kymmeniä paketteja laskulle Zalandolta vaikka eivät aio maksaa laskuja. Nyt on puhuttu siitä että petossyytteitä alettaisiin jakelemaan näille tilaajille. Pitääkö tämä paikkaansa?
Kommentit (9)
[quote author="Vierailija" time="21.08.2015 klo 12:03"]Zalandolla on ongelma verkkokaupan turvallisuudessa. Kuka tahansa voi tilata toisten henkilötiedoilla laskulle. Sain perintäkirjeen 500€ tilauksesta, jota en ole koskaan tilannut. Perintätoimistolta kuulin, että en ole ainoa Zalando huijarin uhri. Poliisin taholta tapaukset jäävät tavallisesti selvittämättä ja petoksen tekijät jatkavat toimintaansa. En ole koskaan tilannut mitään Zalandolta enkä tule tilaamaan yritykseltä, joka sallii laskutuksen tarkastamatta henkilötietoja maksajasta ja tilauksen saajasta.
[/quote]
Sulla taitaa olla vihamiehiä.
tuohan on petos. Jos tilaat jotakin ja alunperinkin olet tehnyt maksamatta jättämis päätöksen, on kauppa vilpillinen. Ei sillä ole väliä onko luottotietoja vai ei. Kaipa ne kuitenkin jonkilaisen perinnän kautta kuitenkin ensiksi menee, en tosin tiedä sillä nettikauppa on ymmärtääkseni ulkomaalainen.
Itse tiedän henkilön joka on tilannut yli 5000 eurolla sieltä..ja hän tulee aikanaan saamaan siitä petoksen,kun ei ole maksamassa laskuja eikä aikomustakaan moiseen..ihan oikein hänelle.
luottotiedoton vai luottotiedollinen maksamatta. Verkkokaupan tehtävä on tarkistaa mitä myyvät laskulle ja maksamatta jääneet laskut menevät perintään. Näin se menee niinkuin muidenkin laskujen kanssa. Petos taas on se, jos tilaa esimerkiksi toisen ihmisen nimellä tavaraa.
jos luottotiedon henkilö antaa toiselle luvan tilata omalla nimellään? Esim. on eräski tapaus ku mies on antanu tyttöystävänsä tilata omalla nimellään vaatteita. Sit tehään valtakirja et muija,voi hakee paketin. Muijalla on luottotiedot kunnossa ni sen takia ei omallaan tilaa.
Niin mutta mihin osoitteeseen he pyytävät lähetyksen?
[quote author="Vierailija" time="26.09.2015 klo 13:14"]Niin mutta mihin osoitteeseen he pyytävät lähetyksen?
[/quote]
Tämä. Eikö huijaritilaaja jää kiinni osoitteen perusteella? Ja pakettia hakiessa pitää olla henkkarit...
Minä sain myös yli 500euron perintälaskun vaikken ole koskaan sieltä mitään tilannut. Jonkun on täytynyt käyttää tietojani..
Zalandolla on ongelma verkkokaupan turvallisuudessa. Kuka tahansa voi tilata toisten henkilötiedoilla laskulle. Sain perintäkirjeen 500€ tilauksesta, jota en ole koskaan tilannut. Perintätoimistolta kuulin, että en ole ainoa Zalando huijarin uhri. Poliisin taholta tapaukset jäävät tavallisesti selvittämättä ja petoksen tekijät jatkavat toimintaansa. En ole koskaan tilannut mitään Zalandolta enkä tule tilaamaan yritykseltä, joka sallii laskutuksen tarkastamatta henkilötietoja maksajasta ja tilauksen saajasta.