Kohtaatteko usein huonosti käyttäytyviä lapsia?
Hesarin kolumnissa kirjoitettiin suomalaisten lapsivihamielisyydestä ja kommenteissa toistuvat jälleen nämä "huutavat ja riehuvat lapset". Tätä aina kuulee ja sehän on helppo heitto. Mutta itse kun yritän muistella, niin en muista kuin yksi tai kaksi tapausta, jolloin olisin kohdannut ns. huonostikäyttäytyvän lapsen julkisissa tiloissa.
Me käydään aika paljon syömässä ravintoloissa, kaupungilla kaupoissa, museoissa ja sen semmoista, ja äärettömän harvoin näissä paikoissa on "huutavia ja riehuvia" lapsia. Paljon enemmän on kiltisti ja rauhallisesti käyttäytyviä lapsia, hyvä jos niiden kuulee mitään edes sanovan.
Myös ainoa ihminen, joka on huutavista ja riehuvista lapsista puhunut, on sellainen henkilö joka ei käytännössä ikinä käy missään, eikä varsinkaan lastensa kanssa. Tämä ihminen meni ensimmäisen kerran lapsensa kanssa kauppaan, kun lapsi oli 5-vuotias. Missään kirjastoissa, kaupoissa, ravintoloissa hän ei käy, ei yksin eikä lasten kanssa, silti hänellä tuntuu olevan vahva käsitys näissä paikoissa riehuvista lapsista.