Kävin tuttavani kanssa tänään yhdessä kaupassa
ja vähän ihmetytti hänen huokailunsa ostoskärryjä vertaillessa. Laitoinpa melkein mitä vaan omaan kärryyn niin hän huokaili "voi kun ois itelläkin rahaa ostaa tollasta.." Lopputulos kassalla oli se että minulla oli kaksi täyttä kassia oikeaa ruokaa, hintaa tuli minun ostoksille alle 35e.
Hänellä oli vajaa kassillinen kaikkea höttöä, hintaa oli vähän alle 30e. Eli olisihan hänellä ollut rahaa ostaa ihan samaa tavaraa kuin minullakin, kyse oli enemmänkin valinnoista mitä sinne kärryyn lappaa.
Ja rahatilanteissa meillä ei kyllä kummoista eroa ole, minä olen kotihoidontuella ja hän sossun + kelan rahoilla, eli aika tiukilla eletään kummatkin. Eipä sitten muuta asiaa tällä kertaa, kunhan hämmästelin.