Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taidan olla huono koiranomistaja

Vierailija
01.11.2012 |

Meidän koira nimittäin saa asioita periksi vikisemällä. Saa siis huomiota tai vaikkapa aktivointipalloonsa täytettä, kun pyytää. No ei sentään rajattomasti kuitenkaan.



Liikuntaa ei ole tarpeeksi. Itse ajattelen, että kun en edes omia lapsiani ja itseäni liikuta tarpeksi, miksi pitäisi koirankaan sitä ihanteellisesti saada.



Rakastan koiraa, lapsia ja itseäni, mutta ei ole aikaa tai jaksamista työn ja touhun keskellä aina. Pointti on se, että miksi ihmeessä just koiran kanssa pitäis olla täydellinen. Kysyn, kun aina näitä sääntöjä ja liikuttamisia pidetään koiran omistajan ehdottomina edellytyksinä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti liikunta on ensiarvoisen tärkeää myös senkin takia, että koira saa tehtyä tarpeensa. Energiaa saa purettua kuitenkin myös leikin avulla, ei sen pidä tuntua työläältä tai vaikealta.



Ja koira ei ajattele kuin ihminen. Se ei hae huomiota huomion ilosta, vaan ollakseen vaistojensa mukaisesti osa laumaa.

Vierailija
2/4 |
01.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolme kertaa päivässä, mutta ne tuntien lenkit on meillä utopiaa paitsi metsästysaikana ja satunnaisesti maalla vieraillessa.



Oli mielenkiintoinen ja varmasti aiheellinen huomautus, että koira ei hae huomiotaan ilokseen. Siltä se vain joskus tuntuu, kun on vilkas koira.



Laumamme jäsen se kyllä on ja ehdottoman kiinteä osa sitä : )

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen kyllä koirasta huomaa jos turhautuu. Silloin tekee pahojaan, ei usko käskyjä tai muuten käyttäytyy erikoisesti. Meilläkin on hyvin vilkas ja paljon liikuntaa tarvitseva energinen koira, jolloin pyrimme jakamaan ajan ulkoilutuksen, leikkien ja koulutuksen välille. Vaikka on jo 10-vuotias koira, niin aivan parasta yhteistä aikaa on kotona tehtävät "koulutushetket", jolloin tottelevaisuus palkitaan herkuilla. :) Siihen riittää 15 minuuttiakin, sillä koiran mielenkiinto ei kauaa jaksa olla samassa asiassa.

Vierailija
4/4 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos se koira on ihan tyytyväinen. Siinä ei ole mitään vikaa että koiran eleisiin kuten pyyntöihin reagoidaan. Siinä on vikaa vasta sitten, jos touhu menee pakkomielteiseksi, eli ihmiset ei suunnilleen voi nukkuakaan kun koira kitisemällä vaatii heittämään palloa ja ihmiset ei osaa sanoa että turpa kiinni vaan heittelevät.



Liikuntaa on tarpeeksi silloin kun koira ei reagoi stressieleillä liikunnan puutteisiin. Ei sitä tarvitse useimmille roduille kauheasti olla. Koiran kanssa EI tarvitse olla täydellinen, eikä koiran kuulu olla perheen keskipiste. Koira on vain osa ihmislaumaa, joka sopeutuu aika vähäänkin yleensä. Riittää että sille ollaan ystävällisiä, se saa ulkoilla, se saa ruokaa.



t. koirankasvattaja, joka ei ymmärrä ollenkaan tätä nykyajan kaupunkilaisten touhua että koiranpidostakin tehdään joku kauhean vaativa homma josta normaali-ihminen ei selviä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yksi