Tosi nopea lounas minulle ja koululaisiille?
Ehdottakaa, kiire päivä ja kokkailuun ei ole suunnillen varttia enempää aikaa! Ei grillibroileria, ei puuroja.
Kommentit (10)
Mä tein tänään pupusalaatin ja paistoin broilerinpihvit. Ei menny kauaa.
Nakit ja ranskalaiset uunissa
Munakas
Lihaperunasoselaatikko (valmis)
Pinaattiletut (valmis)
Lämpimät voileivät
menee kaikkineen n.10 min. mössöön lisäksi ranskankermaa, aiettä ku hyvää!
Meidän lasten lempiruoka. Pasta kiehumaan. Kattilaan juusto-kerma (siis sellainen juustolla "maustettu" ruokakerma) ja pilkot sekaan paketillisen kylmäsavustettua kirjolohta/graavilohta. Annat hetken kiehua ja sekoitat kypsän pastan sekaan. Ta-daa, valmista tuli!
Pekonia, parmesaania ja mustapippuria ja kananmunankeltuainen sekaan
täytteeksi kinkkusuikaleita ja paprikaa. Tai sieniä. Tai nakkeja. Tai eiliset perunat paistettuna. Tai mitä sulla sattuukaan olemaan.
Kaksi purkkia Rainbown luomutomaattipurkkia,mausteita.Sauvasekoittimella tasaiseksi ja sekaan Musta Pekka ruokakerma.
Annoksen päälle raejuustoa/krutonkeja.
Sairaan hyvää :-)
Laita nuudeleita kulhoon, keitä vedenkeittimellä vettä ja kaada sen verran, että nuudelit peittyvät. Nuudelit kypsyy kuumassa vedessä, kun ovat valmiita, siivilöi vesi pois.
Nuudelien kypsyessä voi aloittaa kastikkeen tekemisen:
pannulle wokvihannespussi, voit laittaa myös kananmunaa tai jotain lihaa esim kanaa lisäksi. Kun ovat kypsiä, lisää valmiskastike ja sekoita nuudelit joukkoon. Valmista max15min ja on hyvää ja suht terveellistä kasviksien ansiosta :)
Itse pidän kaapissa aina tarvikkeet tuota varten, niin on valmista ruokaa helposti ja nopeasti. Kaupoissa on käteviä pikkupusseihin pakattuja itämaisia kastikkeita eri makuja, niin saa vaihtelua :)
Noihin saa vielä ketterästi upotettua kaikki jämät, mitä jääkaapista löytyy :-)
10 minsassa valmis ja on hyvää.