Asperger? Opettaja väläytti tällaisen mahdollisuutta pojalla.:OV
Viime keväänä kuljettiin perheneuvolassa koska koulun käynnin koki tosi hankalaksi poika. Nyt soitti opettaja ja sanoi että ovat pitämässä palaveria kuraattorin ja erityisopettajan kanssa. Sanoi että erityisopettaja on huolissaan mm pojan totisuudesta. :( Pitää ilmeisesti uudestaan lähteä perheneuvolaan. Edellisessä palautteessa oli mm näin : vakavailmeinen poika. Koulussa muuten pärjää mutta kynän käyttö on vaikeaa. Tekee yhtä tehtävää KAUAN! Kotona on meidänmielestä iloinen poika. Miten toi asperger todetaan??
Kommentit (6)
Aspergerissa ilmeistä on sosiaalisten taitojen puute.
Sisarustenn kans leikkii ja käsittääkseni luokkakavereittenkans menere ihanok.
http://www.autismiliitto.fi/autismin_kirjo/aspergerin_oireyhtyma/seulon…
Aspergerdiagnoosiin vaaditaan käsittääkseni lastenpsykiatrin tutkimus.
Perheneuvolasta pitäisi saada lähete tarkempiin tutkimuksiin.
Asperger todetaan eri ammattilaisten tekemillä tutkimuksilla. Usein lasta testaavat psykologi, toimintaterapeutti, puheterapeutti ja lääkäri. Mitään yhtä testiä asiaan ei ole. Asperger kuuluu autismin kirjoon ja se on kirjo erilaisia oireita. Sosiaalisissa taidoissa on aina puutteita esim. as henkilö ymmärtää asioita kirjaimellisesti, hänellä voi olla rajoittuneita mielenkiinnon kohteita yms.
Lastenlinnan päiväosastolla. Oli tuolloin 4-6v. Hoitajat tarkkailivat toimintaa ja lisäksi ainakin lastenneurologi ja puheterapeutti tutkivat. Perheneuvolassa asia ei selviä.
Nyt tyttö on 16v lukiolainen.
eikä diagnoosiin tarvita sosiaalisten taitojen puutetta, se on vain yksi monesta piirteestä.
Ja aika usein käy niin että pisteet eivät riitä diagnoosiin ja on vaan as-piirteitä.
Meillä as-poika diagnosoitiin jo 5v.