Ei kai nyt kukaan järkevä aikuinen annakaan koiran nuolla lapsen naamaa?
Tai anna lapsen pussata koiraa suulle?
Voiko tuo nyt olla iso ongelma? Saa niistä koiran suun bakteereista helposti vatsataudinkin vaikkei parodontiittia tulisikaan.
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288507003218.html
Kommentit (18)
ja jalkoja ja mitä vaan. Ei ole hammasongelmia ihmisillä eikä koirilla meillä, eikä mitään muutakaan tauteja ole tullut.
En todellakaan ala tuollaisen uutisen takia koirien nuolemista myöskään rajoittaa.
aina ajatellutkin.
Ensi ne nuolee takapuolia ja tienvierustojen sontakasoja ja sitten ihmisten naamoja. Ai ai kuin suloista.
Siinähän se lapsen immuunijärjestelmä kasvaa ja tehostuu. Jos lasta pidetään pois koiran ulottuvilta koko lapsuus, niin voi olla että sen kerran kun koira sitten aikuisena lipaisee niin tulee tauti. Järkevämpi on altistaa lapsena, kuin että maksaa astma-, allergia- ja yliherkkyyslääkityksiä koko loppuikä.
+ Koiran syljessä on vähemmän bakteereita kuin ihmisen syljessä. Eli, jos koiran nuolemisen estät niin kannattaa itsekin olla sen koommin pussailematta sitä pentua. Olet sille lapselle koiraa suurempi terveysriski.
Koiran suun bakteerit ei todellakaan ole terveellisiä ihmisille, eikä tietystikään myös toisinpäin.
+ Koiran syljessä on vähemmän bakteereita kuin ihmisen syljessä. Eli, jos koiran nuolemisen estät niin kannattaa itsekin olla sen koommin pussailematta sitä pentua. Olet sille lapselle koiraa suurempi terveysriski.
Eiköhän ihan silittely ja koiran kanssa oleskelu riitä, mihin ihmeeseen sylkikontaktia tarvii?
Ennemminkin suomalaisten yleisistä suuhygienia tavoista. Parodontiitti on todella yleinen 15-40 vuotiailla, johtuen huonosta hammashygieniasta. Osa taudista tai taipumuksesta on perinnöllistä (mm. syljen koostumus jne.) mutta suurin syy on esim. hammasvälien huomiotta jättäminen. Hammaskiveä alkaa muodostua nopeasti myös ienrajan alle ja kierre on kohta valmis.
Kuinka moni voi rehellisesti sanoa, että käyttää hammaslankaa / Hammasväli harjaa / Tikkua päivittäin, ja pesee hampaat huolellisesti aamuin illoin?
Tupakointi on yksi pahimmista aiheuttajista tällä taudilla.
nimim. parodontiitti potilas, tupakoinnin lopettanut ja tehohoidon aloittanut 35 vuotias. Enää en lyö laimin langoitusta / tikutusta, ja aamuin-illoin hampaiden pesua huolellisesti.
Koiraihmisten koti haiseen AINA pahalle.
lapsia kannataa varoittaa että ainakaan rikkoutunutta ihoa ei missään nimessä saa antaa koiran nuolla.
Rajansa kaikella. Itse olen entinen koiranomistaja eikä todellakaan ollut tapana antaa koiran nuolla naamaa! Hyi! Tosin koira olikin opetettu siten, ettei se ihmisiä edes yrittänyt nuolla.
Mutta kylläpä muuten vi*utti, kun kävimme ystäväperheen luona uuden vauvan kanssa, ja niiden holtiton piski tuli salamana lipomaan vauvan naamaa, kun turvakaukalo oli ihan pikku hetken eteisen lattialla, kun me vanhemmat siinä vieressä otettiin ulkovaatteita pois. Teki mieli potkaista sitä rakkia, hyi helvetti!
että ensin koira nuolee takapuoltaan ja sitten omistajan naamaa. Kukin taaplaa tyylillään. Yök sanon minä.
että ensin koira nuolee takapuoltaan ja sitten omistajan naamaa. Kukin taaplaa tyylillään. Yök sanon minä.
Ensin pylly ja pippeli ja sitten mamman naama :) Eipä ole ollut vatsatautia meidän perheessä viimeisen 30v aikana, kun on koira ollut. Eikä allergioita eikä muitakaan sairauksia perusflunssaa lukuunottamatta.
samoten kuin ottavat rakit nukkumaan sänkyynsäkin.
Sairasta.
Napin otsaan saisi antaa kaikille muille paitsi palveluskoirille.
samoten kuin ottavat rakit nukkumaan sänkyynsäkin. Sairasta. Napin otsaan saisi antaa kaikille muille paitsi palveluskoirille.
ja muuten vaan hulluja.
tuttavan, semituttavan koiran nuolla omat ja lasten naamta, ei haittaa.
Kammoan ihan muita pöpöjä.
ja näen päivittäin, minne kaikkialle se koira kuononsa ja kielensä työntää, enkä ikimaailmassa antaisi sen nuolla naamaani, enkä varsinkaan - niin kuin jossain hauskoissa kotivideoissa - nuolla suutani. Esimerkiksi lenkillä kiinnostavat muiden koirien pissat, juoksuaikaisten narttujen kusia oikein nuollaan, joskus toisen koiran kakkakin, märäntynyt omena oli tämän aamun suuri löytö jne.
Sama on kerrottu lapsille, ja kyllä heitäkin koko ajatus yököttää, kun katsovat koiran nuolevan muniaan.
En siis jaksa käsittää, mitä suloista siinä on, että koira lipoo naamaa. Muuten kyllä meidän koira on oikein suloinen, hauska ja hellyttävä, ja koko perhe rakastaa sitä.
Hei olen koiran omistaja tuo sinun aiheesi on täysin järjetön. sinä olet täysin jääräpää!
Hei olen koiran omistaja tuo sinun aiheesi on täysin järjetön. sinä olet täysin jääräpää!
Elämä on siitä kauheaa, että siihen voi vaikka kuolla.