Lue keskustelun säännöt.
Mikä ohjelma löytää poistetut ja inprivate-selauksella käydyt internet-sivut?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.
Kirjaudu sisään
Ihmettelisin suuresti jos toisin olisi.
TOSIN. Nettiselaimella on välimuisti joka on kiintolevytilaa ja teoriassa poistetut tiedostot, eli pyyhitty välimuisti, voidaan palauttaa erityisellä palautusohjelmalla (data recovery software), ellei sen alueen päälle, missä tiedostot sijaitsivat kiintolevyllä, ole kirjoitettu muuta dataa. Tämä on tässä sinun tapauksessa äärimmäisen epätodennäköistä, vaikeaa ja työlästä että onnistuisi. En tietenkään tunne yksityiskohtia. InPrivate vaikuttaa siltä että se nimenomaan suojelee yksityisyyttä kaikelta jälkeenpäin tapahtuvalta urkinnalta. Riippuu siitäkin mikä on käyttöjärjestelmän metodi tiedostojen poistamiseen. Käsittääkseni useimmiten poistaessa jotain käyttöjärjestelmä merkkaa vain sen tilan, minkä tiedosto vei kiintolevyllä, vapaaksi uudelleenkirjoitusta varten. Itse tiedosto katoaa näkyvistä mutta raakadata jää jälkeen. Tämä on nopeampaa kuin jos se tila kirjoitettaisiin täyteen nollaa tai muuta sattumanvaraista dataa joka poiston yhteydessä.
Itse tein kerran kauhean virheen jonka ansiosta sain palautella hurjan määrän tiedostoja ko. softalla, joten kokemusta on poistettujen tiedostojen palauttamisesta.
Yksi temppu voisi olla kokeilla palauttamista eli ladataan palautuspiste (restore point) Windows-käyttöjärjestelmästä, jos siis ko. palvelu on päällä. Tämä tosin voi palauttaa koneen viikkojen, jopa kuukausien takaiseen tilaan, eli hommassa voidaan mennä turhankin kauas taaksepäin. Tarkan päivämäärän näkee itse restore pointin palauttamisen yhteydessä, ennen kuin se palautus toteutetaan. En siltikään veikkaisi että mitään selaimen välimuistia (sivuhistoriaa) voitaisi palauttaa. Vanhat kirjanmerkit eli suosikit saattaisi saada takaisin ehkä. Tämä on kaikki puhdasta spekulointia.