Yhteinen lahja
Miesystäväni hyvä kaveri täyttää kahden viikon päästä pyöreitä vuosia, ja kaveriporukka on ostamassa hänelle kallista moottoriurheiluun liittyvää syntymäpäivälahjaa. Mies sanoi laittavansa meidän kummankin nimet korttiin (tyyliin Antti & Aino), olemme seurustelleet kohta puoli vuotta ja kuitenkin kohtuu vakipari jo.
Nyt tänään sain sitten tietää paljonko lahjasta tulee maksettavaa per nuppi - ja hieman hämmennyin. Jotenkin olin olettanut, että mies maksaisi minunkin osuuteni, koska kyseessä on kuitenkin hänen kaverinsa. Olen tavannut tyypin muutamia kertoja, tiedän kyllä nimen ja moikkaisin jos jossain tulisi vastaan, mutta en koe että olisimme mitään hyviä kavereita saatikka ystäviä vielä. Olisiko teidän mielestänne ollut mieheltä kohteliasta maksaa minunkin osuuteni?
Kommentit (12)
Mä kyllä ajattelen niin, että jos laittaa nimensä yhteiseen korttiin, niin osallistuu lahjan kustannuksiin. Olisihan sun ihan mahdollista sanoa, että kun et oikein tunne sankaria, niin lähetät vain kortin etkä osallistu mahdollisiin juhliin.
jos tunnet, että sä et ole osa sitä porukkaa, niin älä osallitu, mutta älä myöskään osallistu siihen yhteiseen korttiin.
Miten sen nyt ottaa...
Minulla oli yksi kaveripariskunta joka harrasti aitä että parina maksoivat aina yhden osan..
Esim jos autossa 4ihmistä ja kustannukset 90e niin sinkku1 maksoi 30e, sinkku kaksi 30e ja pariskunta 30e.
Ei voinut missään nimessä jakaa kustannukset neljällä...
Niin ymmärtäisin, että maksaa oman osuutensa, ja kavereita ei haittaa, vaikka on molempien nimi kortissa.
Jos taas kysyy, haluaako osallistua, niin silloin tulee oma maksuosuus, ja nimi voi olla vähän kuin erikseen.
Minusta tuollaisessa tilanteessa pariskunta maksaa saman kuin sinkut kaverit.
Jos ostetaan anopille päätetään ostaa yhteinen lahja, ja lapsia on 3, niin 300 euron lahjasta jokainen lapsi maksaa 100 euroa. Kuitenkin kaikki lapset kirjoittavat korttiin nimen perheineen, riippumatta siit, ovatko sinkkuja, pariskuntia tai lapsiperheitä.
Eikö?
Ja edelleen, koska kyse olisi anopin lahjasta, en minä kaivaisi lompakosta rahaa, vaan mies maksaisi. Hänhän se on lahjan sopinutkin.
Minulla oli yksi kaveripariskunta joka harrasti aitä että parina maksoivat aina yhden osan..
Esim jos autossa 4ihmistä ja kustannukset 90e niin sinkku1 maksoi 30e, sinkku kaksi 30e ja pariskunta 30e.
Ei voinut missään nimessä jakaa kustannukset neljällä...
mulla oli nuorena kämppiksinä yhdet siskokset, jotka halusi jakaa muutamia jaettavaksi sovittuja asioita samalla periaatteella. Eli kun sovittiin, että ostetaan vuorotellen yhteiseen käyttöön pyykkipulveripaketti, minä ostin ensimmäisen, toinen siskoista osti toisen, sitten olikin yllättäen taas minun vuoroni, sitten sen toisen siskon... Ei kestänyt tuota kämppäkaveruutta kovin kauaa.
Ap:n ongelmasta olen samaa mieltä kuin 6. Eli jos mies on itse päättänyt laittaa myös ap:n nimen korttiin niin hän maksaa molempien osuudet.
Eli jos kolme sinkkua ja kaksi pariskuntaa ja ostetaan yhdessä 100€ lahja, niin summa jaetaan 7:llä ja sinkut maksavat sen n. 14€/hlö ja pariskunnat sen n. 28€/hlö (eli 14€X2).
Ja minusta AP:n tulee maksaa lahjasta osuutensa, varsinkin jos on juhliin menossa. Periaatteessa jos menee juhliin, niin hyötyy siitä, esim. ruuan/juoman muodossa, olisi aika tyhmää jos se mies maksaisi ns. viulut ja ap vain siivellä liihottelisi mukana.
Se oli hei sillon joskus kun gentlemannit maksoit naisten laskut :) Nykyaika on vähän toinen, naiset on itsenäisiä.
Nykyään näitä maksettuja naisia sanotaan, tai no, enpäs sanokaan...
Eli pidetääkö kekkerit ja menetkö sinne.
Jos ei pidetä kekkereitä, sitten aika ajattelematonta, voisit sanoa asiasta miesystävällesi.
Siis puhtaasti miehen kaveriporukka- summa mielestäni jaetaan kaveriporukan kesken. Et sä ole sitä porukkaa etkä varmaan ole ollut mukana valitsemassa lahjaa. Mies maksaa saman kuin muutkin kaverit. Ei kai teidän yhteinen osuus voi olla kaksinkertainen muihin nähden? Oletan että mies voisi silti laitaa sun nimen korttiin koska olette pari.
että lahjasumma jaetaan sen kaveriporukan kesken. Pariskunnan molempien nimien kirjoittaminen taas on enneminkin viesti siitä, että ollaan nyt pariskunta. Minusta miehesi edustaa yhdessä sinun kanssasi sitä omaa osuuttaan lahjasta. Minun mielestäni siis sinun ei tarvitse antaa ainakaan samanarvoista lahjaa, kuin tämä kaveriporukka. Ehkä toiseksi paras vaihtoehto olisi, että lahjan antijana olisi vain tämä kaveriporukka, eikä puolisoiden nimiä olisi mukana. Tai sitten puolisoille sovittaisiin pienempi summa, esim. 25% siitä, mitä nämä varsinaiset kaverit antavat. Se, kumpi teistä sinun osuutesi maksaisi, on ihan teidän keskinäinen asianne.
Tämä tilanne kuulostaa minusta siltä, että lahjan hankkijat pyrkivät kaikin keinoin säästämään, ja saamaan lisää jakajia isolle summalle. Heille on ihan sama, koetko, että se on sinulle kohtuullista vai ei, kunhan heidän summansa pienenee.
En ymmärrä sitäkään, kun joku sanoi, että ei saisi sitten mennä juhliin syömään ja juomaan. Ajatteleeko joku oikeasti noin, että lahjalla maksetaan ne tarjottavat?
Paljonko osuutesi on? Mikä kyllä maksaisin luultavasti oman osuuteni, kerran nimikin korttiin tulee.