Mun yks tuttu saa jokaisen työpaikan mitä se hakee
Mä en tajuu miten se on mahollista. Ite en pääse edes haastatteluihin ja tää yks todella on saanu jokaisen paikan mitä on ikinä hakenu. Aina se ei oo edes ottanu vastaan kaikkia paikkoja kun sille onkin tarjottu jotain vielä parempaa.
Ärsyttää.
Kommentit (7)
jokaiseen haluamaani paikkaan, moniin pelkän sähköpostihakemuksen perusteella. Olen käynyt työhaastattelussa elämäni aikana vain kerran, olen nyt 38v. Edustan kylläkin erästä tuossa yllä mainittua ammattiryhmää.
Mulla sama ongelma kuin ketjun aloittajalla. Eli kymmeniä jos ei satoja hakemuksia ilman haastattelupyyntöä. Alkaa vähän korpeemaan! Tosin, tiedän sen että omaa hömöyttä kun ei ole opiskellut lääkäriksi, hoitajaksi, putkimieheksi tai kirjanpitäjäksi. Miksi ihmeessä muille aloille ihmisiä edes koulutetaan?
tunnen myös kaksi sellaista, itse olen hieman ujo ja jännitän työhaastatteluissa, varsinkin siinä vaiheessa kun soitan firmaan, josta haen töitä. Sitten kun olen töitä saanut, ujos ja jännitys menee ohi, se koskee vain sitä kun ekaa kertaa tapaan ihmisiä.
valjastaisitkin tuttusi itsellesi avuksi?
Minulla ja ystävilläni on tapana lukea toistemme työhakemukset, etenkin mitä kiinnostavampi paikka. Vaikka työhakemuksessa ei sinänsä olisi mitään vikaa, voi hyvin pienillä asioilla vaikuttaa siihen, että hakemus erottuu muiden joukosta. Toisinaan itse ei huomaa omia maneerjean tai joskus hassuja lauseita. Ulkopuolisen silmistä on aina hyötyä, ja mitä kokeneempi lukija, sitä paremmat mahdollisuudet saada hyviä vinkkejä. Ainakin minä autan mielelläni ystäviäni vastaavissa tilanteissa!
Eli mitä jos jos ap pyytäisi tuttuaan lukemaan työhakemuksensa? Samalla voit pyytää neuvoja tai vinkkejä "kun sä olet niin hyvä ja onnistut aina" työnhaussa.
Tämä ei nyt mitenkään liittynyt kyseiseen keskusteluun.
Tämä ei nyt mitenkään liittynyt kyseiseen keskusteluun.Kahvikupeista ynm.astioista varmaan kyllä,jossain palstalla puhutaan.
On kyllä hyvin määrätietoinen, ja näyttää sen myös ulospäin. Saa varmaan sillä työnantajat vakuuttuneiksi.