Eka lapsi tulossa enkä oikeasti tiedä lasten hoidosta yhtään mitään!!
Apua, paniikki :D
En ole ikinä hoitanut kenenkään lapsia, korkeintaan hetken pitänyt jotain vauvaa sylissä. En tiedä yhtään mitä vauvan kanssa kuuluisi tehdä tai miten sitä pitäisi hoitaa, milloin syöttää ja milloin mitäkin.
Mitenköhän tästä selvitään...
Kommentit (31)
neuvolasta kaikki tarpeelliset ohjeet vai pitääkö tässä itsekin suunnata kirjastoa kohti?
ap
kyllä miten vauvaa hoidetaan. Saa mukaan myös kirjallisia ohjeita, ja jos jokin asia ihmetyttää, soitat neuvolaan tai synnyttäneiden osastolle kysyäksesi neuvoa. Vauva ilmoittaa kyllä kun tarvitsee jotain, ja kokeilemalla selviää. Se vauva on IHMINEN, ihan niinkuin sinäkin :)
Itsevarmuutta siihen vauvanhoitoon. Siellä näytetään kyllä kädestä pitäen miten vauvaa nostetaan, miten vaippa vaihdetaan, miten kakkapylly pestään, miten kylvetetään, miten imetetään jne. Löhdette kotia vasta kun uskotte kotona pärjäävänne.
ja mulla on laskettu aika 3 viikon kuluttua... Olen hoitanut miehen lapsia, mutta he olivat tutustuessamme jo 2v ja 3v.
En ole pitänyt pikkuvauvaa sylissä sen jälkeen, kun olin 8v ja siskoni syntyi. Hänelle olen vaihtanut vaippaa, mutta en minä siitä mitään muista! Kauhuissani ajattelen kylvettämistä, pyllyn pesemistä jne... Mies sanoo, että kyllä ne jutut sitten luonnostaan tulee, mutta miten niin?! Mistä mä ne muka yhtäkkiä tiedän... Luojan kiitos tuolla miehellä on kokemusta vauvoista! :D
ja mulla on laskettu aika 3 viikon kuluttua... Olen hoitanut miehen lapsia, mutta he olivat tutustuessamme jo 2v ja 3v.
En ole pitänyt pikkuvauvaa sylissä sen jälkeen, kun olin 8v ja siskoni syntyi. Hänelle olen vaihtanut vaippaa, mutta en minä siitä mitään muista! Kauhuissani ajattelen kylvettämistä, pyllyn pesemistä jne... Mies sanoo, että kyllä ne jutut sitten luonnostaan tulee, mutta miten niin?! Mistä mä ne muka yhtäkkiä tiedän... Luojan kiitos tuolla miehellä on kokemusta vauvoista! :D
ei ole puhuttu halaistua sanaa vauvan hoidosta. No, ehkä synnärillä sitten...
Älä huoli. Tissi suuhun ja hankit kasan puhtaita vaippoja. Ei ne ihmeitä vaadi ja sulla on puoli vuotta aikaa lukea sitä kirjallisuutta siinä imettäessä.
Kyllä neuvolasta saa kaikki tarvittavat. Voithan sinä toki kirjastoakin käyttää jos imetyslukemista kaipaat mutta ei se mitenkään tarpeellista ole.
Kyllä se vauva opettaa, suotta stressaat. :)
Mutta voithan sinä toki lukea jotain oppaita. Vauvalehdet jne on myös ihan hyviä ensikertalaiselle. Saa vähän vinkkiä. Mutta luota itseesi, ja tee asiat kuten parhaaksi näet.
Vauva kyllä ilmoittaa milloin on nälkä tai muuten joku vialla. Yleisimmät syyt itkuun on kuitenkin ne perus "nälkä, väsy, vaipanvaihtoaika" itkut.
Kyllä se siitä :)
Aika harva asia täytyy "tietää".
-vauvalla pitää olla sen verran vaatetta että ei ole kylmä eikä kuuma
-vaippa pitää vaihtaa kun on likainen
-syöttää kun on nälkä, käytännössä kannattaa tarjota maitoa aina kun vauva kitisee, ajan kanssa oppii tarkemmin huomaamaan erot kitinöissä. ja jos ei ruoka maistu niin sitten jotain muuta... väsymystä, masukipua...
Sairaalasta ne ei sua päästä pois jos et osaa perusasioita vauvan kanssa, kyllä ne kattoo et saat vauvan kylvetettyä, vaipan vaihdettua ja syötettyä. Näillä pärjää.
Edes vaippaa en ollut vaihtanut, mutta pikkuisen kanssa on aluksi helppoa:
1. Vaipanvaihto 4 h välein.
2. Syöttö aina kun itkee tai 4 h välein (ellei hokaa pyytää)
3. Kylvetys pelkän veden kanssa 1 krt / viikko (vähintäänkin).
Tämän lisäksi sylittelyä paljon ja 2 vk lähtien d-vitamiinia.
Eli sinun pitää muistaa ekoina 3 kuukautena vain 5 asiaa. Ei ole vaikeaa. :)
Hommat lisääntyy kun lapsi oppii enemmän mutta samalla sun tiedot kehittyvät neuvolan ja tuttujen ansiosta. Onnea, lapsi on suuri lahja!
eli opit kyllä. Neuvolasta (ainakin täällä) voi kysyä ihan mitä vaan.
kylvettänyt yhtäkään vauvaa, mies hoiti sen homman koska hänellä on niin suuri kämmen, itse pelkäsin niin paljon sitä että vauva luiskahtaa hennolta käsivarreltani ammeen pohjalle ja hukkuu...:-)
Kyllä sä ap pärjäät!
Yksi vinkki jonka neuvola jätti kertomatta on se, että maito ei välttämättä nouse heti rintoihin, siihen voi mennä jopa muutama päivä, joten ei pidä joutua paniikkiin vaan odotella ihan rauhassa, vauvalle VOI antaa myös korviketta pullosta EIKÄ se pilaa imetystä mitenkään.
Toinen vinkki jonka itse koin hyväksi, oli se että vauvan nenä menee joskus ihan tukkoon maidostakin, joten sellainen pieni "nenäimuri" oli aivan ehdoton, sillä sai pienen nenun tyhjäksi ja vauvan hengitys helpotti heti. Toinen tukkoiseen nenään auttava on keittosuolatipat (saa apteekista). Tsemppiä ja ONNEA!
Lue jostain kirjasta tai kysy kaverilta.
Sen halusin vain tulla sanomaan, että älä pelästy, jos se vauva huutaa kovasti. Itselleni tuli se kauhea itkeminen yllätyksenä, mutta nykyään kyseinen itkupilli on jo 6-vuotias reipas ja iloinen lapsi. Toisen lapsen kanssa en sitten enää sitä parkumista ole ihmetellytkään.
ei vauva tarvitse kuin vatsan täyteen ruokaa (ja annat reilusti korviketta jos maito ei aluksi tunnu riittävän. Se, että vauvalla on heti alusta lähtien vatsa täynnä ruokaa, voi vähentää sitä vauvan yleistä itkuisuutta oman kokemukseni mukaan huomattavasti) ja kuivan vaipan ja riittävästi vaatetta.
Vauva-lehdet on toki hyviä, mut muista että lehtien tehtävä on kertoa tarinoita, ja tarinoihin tarvitaan vastakkainasettelua. Vauvalehdistä saa sen käsityksen, että äidit kilvan kyttäävät ja arvostelevat toisiaan. Oikeasti ketään ei kiinnosta imetätkö ja kauanko imetit, tai käytätkö kestoja tai kertiksiä.
Ja tekemällä oppii. Muista kysyä, lukea ja ottaa selvää jos jokin asia askarruttaa, mutta valtaosan asioista oppii lapsen myötä.
ei vauva tarvitse kuin vatsan täyteen ruokaa (ja annat reilusti korviketta jos maito ei aluksi tunnu riittävän. Se, että vauvalla on heti alusta lähtien vatsa täynnä ruokaa, voi vähentää sitä vauvan yleistä itkuisuutta oman kokemukseni mukaan huomattavasti) ja kuivan vaipan ja riittävästi vaatetta.
Vauva-lehdet on toki hyviä, mut muista että lehtien tehtävä on kertoa tarinoita, ja tarinoihin tarvitaan vastakkainasettelua. Vauvalehdistä saa sen käsityksen, että äidit kilvan kyttäävät ja arvostelevat toisiaan. Oikeasti ketään ei kiinnosta imetätkö ja kauanko imetit, tai käytätkö kestoja tai kertiksiä.
Kyllä löytyy, valitettavasti. Heille tosin kannattaa tehdä heti selväksi, että olet paras äiti omalle lapsellesi etkä tykkää ihmisistä, jotka tunkevat nokkansa joka paikkaan. ;)
Ap pärjää hyvin ja tosiaan synnärillä neuvotaan. Jos maito ei nouse, niin anna korviketta. Jos vaavi itkee, syy on melkein aina nälässä. Pieni vauva voi syödä 5 min välein, mutta se tuntee rajansa. Eli ei halkea maidosta. :)
Synnytin yöllä Tyksissä. Vuodeosastolle saapuessamme vauva laitettiin viereeni nukkumaan ja sanottiin hyvää yötä. Kun heräsin, vauva oli yhä siinä. Kuulin aamupalatarjoilun kolinaa. Painoin soittonappulaa sängyn vieressä ja sanoin jotain sen tyyppistä, että apua, minulla on yöllä syntynyt vauva tässä kanssani sängyssä, haluaisin aamupalaa, mutta en tiedä, miten sitä saa ja miten tätä vauvaa voi siirtää. Sieltä tuli heti joku hoitaja näyttämään kaikki otteet eikä edes yhtään nauranut minulle.
Sairaalasängyn vieressä yöpöydällä oli myös monistenivaska, josta luin muita hyödyllisiä ohjeita pikkuvauvan ja itsen hoitoon.
Viihdyttävä tapa oppia on myös vauvalehdet. Mukavan kevyttä mutta opettavaista luettavaa. Niitä saa helposti vaikka lastentarvikekirppiksiltä (tai muilta kirppiksiltä) ison nivaskan halvalla.
Mäkin olin vaan nähny vauvoja ennen kuin oma syntyi melkein kolme vuotta sitten. Minkäänlaista kokemusta hoitamisesta ei ollu ja ihan hyvin on menny. Kyllä sen syöttämisen oppii melkein heti tunnistamaan milloin on nälkä ja hyviä kantamisasentoja ja muita vinkkejä saa sairaalasta jos kyselee. Eikä vauva pahastu jos et heti ymmärrä mistä nyt on kyse. Kokeilemalla eri juttuja aina löytyy se oikea juttu. Yleisin on varmaan nälkä ja mahavaivat.
Kun heräsin, vauva oli yhä siinä.
Ei ole tähän päivään mennessä selvinnyt, mikä niitä on ottanut päähän. Joku yleisahdistus varmaan. Nykyään ovat ihan hyväntuulisia koululaisia.
Jos vaavi itkee, syy on melkein aina nälässä.
kIrjaihmisenä kävin kirjastosta lainaamassa pinon lastenhoito-oppaita, niistä sai jonkinlaisen käsityksen siitä miten sen nyytin saa pidettyä hengissä...