Ankeuttajat saapuneet kauppoihin, mainostavat niitä syysuutuksina...
Masentaa käydä marketissa.
Ruskean sävyjä muistuttamassa että nyt se ahdistava pimeä aika taas alkaa.
Vaikka ulkona vielä kukat kukkii, on valmistauduttava että kaikki muuttuu kuolleen ruskeaksi.
Kommentit (34)
tykkään syksystä muutenkin ja nuo murretut värit ihanissa neuleissa, villakangastakeissa yms. vaatekappaleissa muistuttavat syksyn ihanuudesta. Ensin tulevat kirpeät omenantuoksuiset ja aurinkoiset alkusyksyn päivät, sitten ruska, sitten kyllä synkempi aika vesisateineen, mutta silloinkin voi vaan kääriytyä sohvalla vilttiin, ottaa lasin punaviiniä käden ulottuville ja lukea kirjaa tai katsoa telkkaria. Ihanaa!
värisävyt, mutta ei kai se mitään haittaa. Itse en voi ostaa niitä, kun en tykkää ja tekevät minut kalpean näköiseksi.
siis syksy on mahtavin ja ihan vuodenaika! Inhoan kesää, ja aina odotan päiviä syksyyn. Mahtava ruska, aurinkoiset pakkasaamut, iltapäivän räntäsateen jölkeen pieni auringonkajo pilven raosta, joulun odotus, kynttilät ja kuuma teekuppi kädessä. Syksy on täynnä elämänvoimaa, intoa, uudistumista.
En vaan voi ymmärtää miten joku inhoaa syksyä!
inhoan syksyä, inhoan sitä että tietää vesisateiden ja pimeiden iltojen taas tulevan. Ja inhoan talvea ja kylmyyttä ja lunta! Kuten joku sanoikin tuolla edellä; lumi on YLIARVOSTETTUA! inhottavaa paskaa jota saa auton päältä puhistaa joka aamu! Muuttaisin samantien johonkin lämpimään maahan, mutta kun mies on niin suomalais-juntti ettei lähde täältä mihinkään. Harmi kun on töitä, muuten käpertyisin koko talveksi tuonne sänkyyn peittokasan alle..
a) talvi ei ole pitkä Suomessa. Islannissa on pitkä talvi. Suomen talvi kestää kolme kuukautta. Terminen talvi taas saattaa olla paljon lyhyempi, jos nollakelit alkavat myöhään tai päättyvät aikaiseen.
Tähtitieteellisestä kulmasta katsottuna kesä on pidempi (98,65 vuorokautta) kuin talvi (88,99 vuorokautta).
b) Talvella ei ole pimeää. Syksyllä on pimeää, talvella ei. Jopa sateisina päivinä on talvella valoisampaa kuin kesällä. Yötkin ovat valoisia talvella.
c) Miksi valittaa talvesta kun se nyt on sellainen asia jolle ei voi mitään? Elämästä tulee paljon mielekkäämpää jos edes yrittää löytää asioista positiivisia puolia sensijaan että valittaisi ja narisisi asioista joille ei voi mitään. Suomen luonto nyt vain tarvitsee lepovaiheen ja se on talvi. Deal with it.
Ja kyllä, itsekin ole nurissut ja kitissyt kesästä josta en pidä, en sitten millään, mutta kun en voi kesän tulolle mitään niin olen alkanut kehittämään mielekästä tekemistä kesiksi.
jos vaan löydän. Olen lopen kyllästynyt tummiin ja ankeisiin talvivaatteisiin. Pukeutukaan te muut ihan vapaasti mustaan, mä etsin ympärilleni värejä.
p.s. Nyt on elokuu, ulkona 20 astetta - ei tarvi vielä sitä mustaa toppatakkia!
Joo, todellakin on elokuu, ja näyttääpä meidän mittari tänä kesän lämpimimpänä kuukautena 12 astetta. Aamulla oli melkein nollassa. Että ei täällä millään hellehepenillä pärjätä.
Rakastan kirkkaita värejä, mutta pieninä annoksina.
Lämmin ruskea on yksi suosikkini, ja siihen on helppo yhdistää hehkuvaa punaista, keltaista tai melkein mitä vain väriä..! Se ei ole mielstäni lainkaan ankea väri, vaan se vaikkapa takkina hyvä pohja johon voi lisätä asusteilla kirkkaampia värejä.
syksyn tulo, koska koko kesän on saanut odotella sitä kesää, heinäkuussakin 15 astetta lämmintä ja vettä satoi lähes joka päivä. Kevät ja kesäkuukin meilläpäin oli tosi kylmiä. Lasten kanssa päästiin yhden ainoan kerran rannalle, oli se yksi hellepäivä heinäkuussa, sen jälkeen lapset ovat kyselleet että koska mennään seuraavan kerran... no vuoden päästä varmaan. Kukkaloistosta ei päässyt nauttimaan yhtään, pionien kukinnat meni ihan sivu suun kun sade pilasi kukat jo ennenkuin oli kunnolla auenneet. Rikkaruohot rehottavat ennätyspaljon, ne tykkää kun on märkää. Eikä ole huvittanut paljonkaan olla pihalla kun on vähintään pilvistä ja kylmä pohjoistuuli.
Kunnon kesän aikana kun on ehtinyt nauttia kesästä, jaksaa paremmin sen pimeän ja kylmän talven.
ap
a) talvi ei ole pitkä Suomessa. Islannissa on pitkä talvi. Suomen talvi kestää kolme kuukautta. Terminen talvi taas saattaa olla paljon lyhyempi, jos nollakelit alkavat myöhään tai päättyvät aikaiseen. Tähtitieteellisestä kulmasta katsottuna kesä on pidempi (98,65 vuorokautta) kuin talvi (88,99 vuorokautta). b) Talvella ei ole pimeää. Syksyllä on pimeää, talvella ei. Jopa sateisina päivinä on talvella valoisampaa kuin kesällä. Yötkin ovat valoisia talvella. c) Miksi valittaa talvesta kun se nyt on sellainen asia jolle ei voi mitään? Elämästä tulee paljon mielekkäämpää jos edes yrittää löytää asioista positiivisia puolia sensijaan että valittaisi ja narisisi asioista joille ei voi mitään. Suomen luonto nyt vain tarvitsee lepovaiheen ja se on talvi. Deal with it. Ja kyllä, itsekin ole nurissut ja kitissyt kesästä josta en pidä, en sitten millään, mutta kun en voi kesän tulolle mitään niin olen alkanut kehittämään mielekästä tekemistä kesiksi.
elänyt siten, että kun lähdet töihin, on pimeää, kun tulet töistä, on pimeää, koko ajan on pimeää, kuin säkissä asuisi!! Ja sitten se pimeyden aiheuttama väsymys.. sitä ei tajua jos ei itse ole kokenut. Vihaan edelleen talvea, joulu on onneksi valopilkku, mutta lunta, pakkasta ja pimeyttä en kaipaa ollenkaan, enkä mitää vetistä joulukuutakaan sen paremmin.
Eilen huomasin saman ja kun vielä hanhia lensi auramuodostelmassa päältä muuttoa ennakoiden niin tuli surkea olo: pian se pimeä ja kylmä taas saapuu...
ankeuttaja, hih! Heti tulin hyvälle mielelle.
Mäö tsemppaan itseäni: kohta on joulu (joo joo, on se )sitten uusi vuosi, ja saa alkaa odottamaan kevättä ;) Onneksi rakastan joulua ja marraskuu menee sen kanssa hösätessä, inhoan tammikuuta ja toivon sen menevät ohi todella nopeasti!! Sitten saakin jo odotella kevättä ja aurinkoa!! VIHAAN talvea.
Oletteko lukeneet Harry Pottereita?
Oletteko lukeneet Harry Pottereita?
Mutta juuri näin, yritän tsempata että on se kiva kun on sitten joulu, ja kyllä se tammi- ja helmikuu menee nopeasti, sitten on jo kevät.. Mutta aina jo heinäkuussa alkaa tympiä kun koulureput tulee kauppoihin. Talvi on niin pitkä, jos olisi rahaa lähtisin kyllä ainakin pariksi kuukaudeksi jonnekin vähän etelämpään. Lumikin on aivan yliarvostettua.
ap
Masentaa käydä marketissa. Ruskean sävyjä muistuttamassa että nyt se ahdistava pimeä aika taas alkaa. Vaikka ulkona vielä kukat kukkii, on valmistauduttava että kaikki muuttuu kuolleen ruskeaksi.
Jo vaihtui väri mustaan. Kiva kulkea kuin hautajaissaattueessa mustan ympäröimänä. Tyylikästä? NOT!
p.s. Nyt on elokuu, ulkona 20 astetta - ei tarvi vielä sitä mustaa toppatakkia!
vaatteita ja siksi mulle sopii oikein hyvin että kaupoista löytyy ruskeaa :D
talvivaatteita jo jopa heinäkuussa, elokuussa kuulemma ihan normaalia. Viime vuonnakin meni melkein jouluun ilman toppatakkia.
Joskus on pitkiä aikoja että ei voi vaatekaupasta ostaa yhtään mitään, kaikki on vaan toinen toistaan rumempia värejä.
Asunpa vielä kaupanpäällisiksi maaseudulla, lähin kaupunki on Tornio. Herään viideltä että kerkeän töihin ja olen 12h:n päästä takaisin kotona. Täällä ei ole katuvaloja tai muuta valosaastetta liikaa. Siltikään täällä ei ole pimeää talvisin. Yöllä on kirkasta kun kuu ja tähdet hohtavat hangesta ja aurinkoisina päivinä on kirkkaampaa kuin kesäisin.
En ole syntynyt eilen, jos sitä luulet, joten turhaan riehut ja luulet minua typeräksi. Kaamosväsymys on myös täällä tuttu ilmiö, mutta vähemmän sitä on minun tutuissani täällä Suomineidon yläpäässä kuin alapäässä olevilla. Kaupungeissa on tosin pimeämpää kuin maalla. Asuin lapsuuteni Helsingissä ja muistan kuinka ankeita talvet ja joulut olivat tuolloin.
Siltikin olen sitä mieltä että vuodenaikojen vihaaminen on vain typerää. Niille ei vain voi mitään.