Kerro, miten sait viimeksi aikuisiällä uuden ystävän?
Itse taisin sellaisen saada viimeksi jatko-opintojen kautta. Sitä edellisellä kerralla työväenopiston kurssilla. Yllättävän harvan ystävän olen saanut aiempien ystävien kautta - itse olen taas halunnut "jakaa" omia ystäviäni ja saattaa ihmisiä yhteen.
Kommentit (7)
Myös työpaikoilta parikin ystävää. Tutustun helposti ja jos synkkaa niin tietysti ystävyys jää. Minä en tykkää siitä että joku haluaa tutustuttaa, harvoin siitä sydänystävyyttä syntyy. Minulle on tuputettu muutamaa ystävää enkä oikein ymmärrä motiivia, minulla kun ei ole edes puutetta kavereista tai ystävistä.
Lapset suunnilleen saman ikäisiä. Meistä on vaan tullu oikeasti ystäviä ja se on näillä kymmenillä oikeasti ihme. :)
Taitaa olla henkilo johon tutustuin reilu vuosi sitten synnytyssairaalassa. Ollaan liki nelikymppisia molemmat.
Olen saanut huiman maaran uusia ystavia viimeisen 10 v. aikana. Joista on tullut todella laheisia.
Lastenosastolla, jossa vastasyntyneeni oli hoidettavana kahden muun lapsen kanssa samassa huoneessa noin kuukauden verran synnyttyään. Iso kokemus jota ei voi ymmärtää jos ei ole samassa tilanteessa ollut ja näiden äitien kanssa meistä on tullut todella hyvät ystävät.
joitakin vuosia hyvänpäiväntuttuja, mutta sitten harrastuksemme veivät meidät yhteen, elämänarvomme olivat sopivat ja aloimme tarjoamaan pyyteettömästi apua toisillemme. Tekeminen yhdistää meitä. Ja yhdessä olemisen aito tunne.
40 v
Uusia kavereita on tullut töiden kautta, lankomies vaihtaa naista usein, niin näiden uuden naisten kaveripiireistä, vanhojen ystävien laajentuneista kaveripiireistä, harrastusten parista, vaimon työporukasta jne...
Tosin pakko kyllä myöntää, että ihan oikeasti uutta hyvää Tosi Ystävää ei ole viimeisen 10 vuoden aikana tullut lisää kuin yksi (töiden kautta).
Samassa ajassa liian moni vanha ystävä (siis kymmenien vuosien takaa) on jäänyt ihan liian vähälle huomiolle.. :(
Kaipaisin lisää ystäviä menoihin, sillä minulla on vain 1 ystävä, joka lähtisi kanssani lyhyellä varoitusajalla esim. lenkille, rock-konserttiin, stadin kaupunkitapahtumaan tai luontoretkelle. Muiden kanssa on vähän toisentyyppisiä menoja ja ruuhkavuosia viettäville aivan liian harvoin sopii. Olen nelikymppinen.