Kamalaa tekstiä nykyään lapsilta
ja lapsena pidän vielä 9-10 vuotiasta.
Tyttärelläni on fb profiili ja koska on alaikäinen niin ollaan sovittu että mulla on sinne vapaapääsy ja se on tyttärelleni ihan ok. No eilen sitten istuin siinä vieressä kun hän chattaili tutun pojan kanssa. Alku oli ihan ok normi läppää puolin ja toisin. Sit alkoi pojan puolelta tulemaa vittu sanaa lähes joka tekstissä ja "ime mun dikkii" ja "aletaaks olee sillee" kyse siis 9 vuotiaasta.
Tyttäreni (10v) kysyi, että mitä toi tarkoittaa ja vastasin, että jutellaan niistä sitten muutaman vuoden päästä ja pyysin häntä lopettamaan chattailyn tämän kanssa.
Perään poika vielä oli kirjoittanut että "ime kyrpää huora" ja sen jälkeen että "oli läppää"
No se poika meni sit poistoon kavereista ja poistin viimeisen lauseen ennen kuin tyttäreni ehti sen näkemään.
En aio poistaa kuitenkaan profiilia, koska suurin osa on kuitenkin tyttöni kavereita joiden kanssa juttelee ihan kivoja.
Mut miksi noin pieni jo puhuu noin ällöttäviä? Opetetaanko kotona enää ollenkaan tavoille? Käsittämätöntä.
Kommentit (18)
Sinnehän on ikäraja 13 v. Mistä tiedät, kuka siellä chatissa tytöllesi jutteli? Jos tunnet kaverin, välittömästi yhteys pojan vanhempiin. Tuo on kiusaamista. Ei niitä rajoja kukaan muu laita, kuin me vanhemmat.
jo nyt, eikä vasta muutaman vuoden päästä.
Kun kerran olet hänet isojen hiekkalaatikolle päästänyt. Eli kysymyksesi on todella tyhmä, opetetaanko tavoille... ethän itsekään opeta tottelemaan ikärajoja...
Joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön. Säli että pieni tyttäresi maksaa tästä hinnan.
vaan ällöjä puhunut lapsi.
Minä ottaisin yhteyttä pojan vanhempiin heti ja jos siitä ei olisi tulosta, ilmiantaisin profiilin FB:n ylläpidolle. ON vastoin käyttöehtoja olla siellä alle 13-vuotiaana.
vaan ällöjä puhunut lapsi. Minä ottaisin yhteyttä pojan vanhempiin heti ja jos siitä ei olisi tulosta, ilmiantaisin profiilin FB:n ylläpidolle. ON vastoin käyttöehtoja olla siellä alle 13-vuotiaana.
Mutta ei muuta sitä tosiasiaa, että on liian nuori FB:hen. Itse olisin tuossa tilanteessa kuvakaapannut koko chattiketjun ja välittömästi laittanut tiedoksi 9-vuotiaan vanhemmille.
nro 3
Joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön. Säli että pieni tyttäresi maksaa tästä hinnan.
Joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön. Säli että pieni tyttäresi maksaa tästä hinnan.
Joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön. Säli että pieni tyttäresi maksaa tästä hinnan.
Siinä tapauksessa ihan turha valittaa mistään. Ne ikärajat on siellä ihan syystä.
t. se joka suositteli ilmiantoa ylläpidolle
Inhottaa, kun kouluissa joudutaan selvittelemään kuka on kirjoittanut mitä Facebookissa, kun alakoululaiset eivät saisi siellä edes olla. Tyttäreni luokalla on ollut vaikka minkälaista nettikiusaamisjuttua ja lapset ovat 10-11-vuotiaita.
Aikuiset! Vastuu on teillä!
En ota kantaa tohon fb:ssa oloon, mutta tohon tekstiin...
Mä luulen, että 9-vuotias poika ei ihan oikeasti myös ymmärrä mistä on kyse. Voi tietää, mitä teksti tarkoittaa (suurinpiirtein), mutta testaa sen vaikuttavuutta, koska ei ymmärrä mistä puhuu.
Meillä koulussa myös tuon ikäisinä kutsuttiin toisia biseksuaaleiksi ja vähintään 80% ei kyllä tiennyt mistä oli kyse.
Mutta jos siis tiedät kuka tuota tekstiä laittoi, niin kerro vanhemmille. Olisi ihan hyvä, että pojan kotona juteltaisiin asiasta, voi olla aika kuutamolla ja sekaisin tuo poika näistä asioista itsekin.
ja chattikeskustelussa suht´koht samanikäiset.
Tuota samaa kielenkäyttöä on ihan ala-asteikäisille sallituissa pelisivuillakin esim gosupermodel tai moviestarplanet. Habboa unohtamatta.
Että turha jäädä viilaamaan fb:n ikärajoista.
Ja mistä sit johtuu? Ehkä joku äidinkielen opettaja voisi nyt tulla kertomaan? Tai joku psykologi?
Silloin niitä ei kirjoitettu, vaan sanottiin suoraan päin näköä. Pojat varastivat pornolehtiä kaupasta ja lääkärileikkejä leikittiin ikätovereiden kanssa leikkimökissä. Oletteko jo unohtaneet kaiken lapsuudestanne, vai onko teidät kasvatettu tynnyrissä? Silti, lastani en päästä Facebookiin ennen kuin ikää ja järkeä on enemmän.
sanoi, että tuskin ymmärtää mitä puhuu.. Kyllä minun 9-vuotiaani tietää esim mitä tarkoittaa homo ja seksi. Yllätyin itsekkin kun hän käytti sanaa ja kysyin tiedätkö mitä tarkoittaa,osasi aika tyhjentävästi vastata :0 Facebookkiin en päästäis mistään hinnasta tuon ikäistä. En ole siellä itsekkään. Eikö tästä ole tarpeeksi mediassa puhuttu, että vanhemmat ymmärtäis pitää pienet lapset poissa sieltä?
minimittasella on isompia sisaruksia, ja niistä on joskus kiva syöttää ipanoille kivoja sanoja...
hyi vittu mikä läskihuora.
Katso myös tämä video: