Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Järjettömän kipeä rakko jalassa

Vierailija
16.07.2012 |

Reippaan viikon päästä on matka Lontooseen ja alan olemaan epätoivoinen tän rakon kanssa.



Rakko tuli jalan ulkosyrjälle kenkien hankaamisesta reilu viikko sitten. Se repeytyi heti alkuun. En heti tehnyt sille mitään, mutta kun paraneminen ei alkanut niin aloitin puhdistelemaan Betadinella pari kertaa päivässä ja laastari päälle. Se ei alkanut paranemaan vaan on ympäristöstään hieman punoittava ja arka.



Ostin sitten eilen Compeed laastareita ja lätkäsin pienestä punoituksesta huolimatta sellaisen siihen päälle. Kipu siitä hieman helpottuikin. Aamulla soitin terveydenhoitajalle, joka punoituksesta huolimatta ohjeisti pitämään rakkolaastaria kolmisen päivää päällä, joonka jälkeen uskoi rakon olevan pitkälti parantunut. Nähtävästi rakko erittää jonkin verran, koska laastari oli imenyt siihen jonkinlaisen pallukan. Olin sitten tänään kaupassa ja kenkä taisi hangata sitä pallukkaa vasten ja käveleminen tuli täysin mahdottomaksi. Nyt illalla kipu on ollut ihan sietämätön rasituksessa ja levossakin on särkyä. Vaihdoin uuden compeed laastarin vaikka suositus olikin pitää sitä kolmisen päivää. Nyt sitten vedin särkylääkettä ja alan olla epätoivoinen.



Onko jollain kokemuksia todella kipeistä rakoista ja miten ne ovat lähteneet pois. En haluaisi pilata matkaamme.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita rakon päälle käsittelemätöntä lampaanvillaa (älä pese rasvaa pois villasta, mahdolliset roskat voi putsata), apteekistakin saa jos ei itsellä tai tutulla ole lammasta.

Vierailija
2/4 |
17.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokemuksia. Nyt se uusi laastari on ollu vuorokauden ja kipu edelleen kova.. Argh!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota yöksi laastari pois ja suihkuttele iltaa aamua. Olisko sun mahdollista käyttää sandaaleja, jotka ei koske rakkoon?

Vierailija
4/4 |
17.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos rakko on pujennut, niin sen pitäisi muutamassa päivässä parantua, kunhan vaan et turhaan sitä ränklää.