6-vuotias kiukkuaa ettei halua enää ikinä mennä päiväkotiin
ja haluaa jäädä isompien (11 ja 9) lasten kanssa kotiin. Antaisitteko?
Kommentit (8)
Lasten iätkin täsmää.
Jos olette naapurista, niin todennäköisesti ensi viikolla saamme huomata, että se sun 6v on yksin pihalla ja isommat sisarukset ties missä. Mutta kun lapsi halusi olla kotona ja isommat lupasivat vahtia.
Ole aikuinen, edes joskus.
Myös meillä alkaa olla taisteluväsymystä päiväkotiin menemisessä. Meillä lomat alkaa kahden viikon päästä ja silloin siis lapsetkin jää kotiin useammaksi viikoksi.
Mutta tuo on kyllä paha, kun juniori vielä tietää, että isommat sisarukset jää kotiin. Oletan siis, että vanhemmat ovat teillä töissä parhaillaan ?
Mielestäni riippuu nyt aivan näistä 11- ja 9-vuotiaista, että voiko 6-vuotiasta heidän huomaansa jättää. Mites sitten ruokapuoli jne.? En tiedä. Itse en ehkä kuitenkaan uskaltaisi jättää. Jos olisi päivän mittaan lähellä edes joku aikuinen, joka voisi syöksyä apuun tarvittaessa - ehkä sitten.
mä soitan sit sata varmana lastensuojeluun, jos nään että 11, 9 ja 6 ovat keskemään kotona koko päivän.
3 on ilmeisestikin näitä kukkahattutätejä. Ilmeisesti hän on vielä 15-vuotiaana roikkunut tiukasti äidin hameen helmassa kiinni.
Itse halusin olla jo iltapäivät yksin kotona 6-vuotiaana, mutta sain luvan siihen vasta koulun aloitettuani eli juuri täyttäessäni 7 vuotta.
Kaikki meni hyvin ja välipalat sain itse tehtyä sun muuta.
..en ole ap, mutta eikö tuo lastensuojeluilmoitus ole pikkuisen överiä, jos lapsilla on kuitenkin siellä kotona kaikki hyvin ja säännöt selvillä ? Noh, kuten sanoin, riippuu paljon näistä vanhemmista lapsista, että voiko heihin luottaa. Siiheen 6-vuotiaaseen ei voi.
siis jos ovat mun naapurista, niin niihin isompiin EI voi luottaa. Ja 6 v ei todellakaan pärjää koko vanhempien työpäivää yksin. Oikeesti. 9 ja 11 toki pärjäävät, mutta pk ikäinen vasta eskarin aloittava ei pärjää. Se on heitteillejättö.
9 ja 11 vuotiaille on väärin asettaa vastuuta kokopäiväisesti pikkusisaruksen hoidosta.
koska täyttää vasta loppu vuodesta 7. Että se siitä iästä.
Ja ikä ei muutenkaan kerro mitään lapsen pärjäämisestä yksin. Toiset pärjäävät toiset eivät.
ja voihan se alottaa koulunki jos on oikeen kypsä.