Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haluaisin aloittaa 50-luku dieetin

Vierailija
01.07.2012 |

Selailin lapsuusperheeni vanhoja 50- ja 60-luvun valokuvia, jossa ihanat hoikat naiset, usein monen lapsen äidit, olivat kesämekoissaan, uimapuvuissaan, kotimekoissaan todella hoikalla uumalla essu, ihania, naisellisia siroja naisia. Läski ei ollut kukaan, ei edes tanakka. Ei ollut "keksitty" salilla käymistä, eikä karppausta ja muita ihmeruokavalioita. Mitä he söivät, miten liikkuivat? Ajattelin aloittaa ja olla vuoden loppuun asti sillä ruokavaliolla. Pudotettavaa olisi noin 10 kg.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä maalaistalon emännät oli tanakoita.

Vierailija
2/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eivät syöneet karkkeja, limuja, sipsejä, eineksiä tai ylipäätään prosessoitua moskaa. Peruskotiruokaa, vaihtelua ei kovinkaan paljon kun ei sitä kaupastakaan saanut. Ja päälle sitten kaikki kotityöt käsin ja paljon kävelyä ympäriinsä (autoja huomattavasti vähemmän olemassa). Alkoholin kulutus huomattavasti vähempää kuin nykyään.



Siis ylipäätään ihminen laihtuu kun syö vähemmän kuin kuluttaa, ei siihen mitään dieettejä tarvita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä maalaistalon emännät oli tanakoita.

Juuri katselin vanhoja valokuvia isäni lapsuuden kodista. Mummoni oli kuvissa hoikka kuin pajun vitsa vaikka oli synnyttänyt 10 lasta.

Mutta joo, silloin syötiin ruokaa joka oli tehty ihan peruselintarvikkeista, ei ollut lisäaineita.

Lisäaineet sekoittavat ihmisen luontaisen taidon säädellä syömisiään.

Lisäksi syötiin niitä luonnon antimia, joihin suomalainen geeniperimä on tottunut. Suomalaisten lisääntyneet allergiat johtuvat siitä että syödään ruokaa johon geeniperimämme ei ole tottunut, riisiä, sitrushedelmiä...

Vierailija
4/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

käyttäneet korsetteja tuolloin? Varmasti selittää hoikkaa uumaa vähän.

Vierailija
5/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on syntynyt 40-luvun lopulla maataloon ja muistaa lapsuudestaan eli 50-luvun puolella olleen ruoasta tiukkaa. Ja äitinsä oli synnyttänyt 10 lasta ja teki raskasta työtä maatalossa, joten kai siinä hoikkana pysyi fyysisessä työssä, kun hyvä jos ruokaa riitti kaikille.



Eli hoida ap navetallinen lehmiä käsin ilman lypsykoneita, kanna vedet kaivosta ja pyydä naapuruston lapset kaikki teille asumaan. Miehen ja lapset voit pyytää avuksi kantohommiin, samoin kuin hakkaamaan halot ja kantamaan ne sisään, jotta saat ruoat tehtyä ja tuvan lämmitettyä. Sitten syöt lähinnä vain maitoa, kananmunia, perunaa, marjoja, lihaa ja voita/läskiä ja niitäkin liian vähän.

Vierailija
6/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä maalaistalon emännät oli tanakoita.

Mun molemmat mummot ainakin oli sekä tanakoita että jo kolmekymppisenä mummon näköisiä joten eipä huvittaisi siitä ruokavaliosta mallia ottaa.

Se perinteinen suomiruokahan on juuri se mitä Pohjois-Karjala tutkimuksen miehet söi ja osoittautuivat hyvin sairaiksi, kun taas terveet löytyivät Välimeren suunnalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pula-aika sodan jälkeen ja raskas työ tekivät tehtävänsä. Ei ollut vielä 60-70-luvuillakaan mitään pesu- tai tiskikoneita, ei kaikilla edes imuria. Työtä tautotta on resepti hoikkaan uumaan :)



Varoituksen sana tosin: sillä voi- ja läskisoosidieetillä voi sydän- ja verisuonitaudit iskeä nuorenakin.

Vierailija
8/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä kyse on vaan siitä, että entisaikana ruoka oli pahemman makuista, kun mausteiden käyttö oli tylsempää. Ei ollut pastaa, pizzaa tai itämaisia ruokia. Syötiin vaan pottua ja huonosti maustettuja liharuokia. Kasvisruokia (juureslinjalla) oli paljon enemmän ja puuroja.



Lisäksi kotityöt olivat aikaavievempiä, eikä ehtinyt herkutella nykyiseen malliin. Ja ehkä vielä tärkein juttu: annoskoko oli paljon pienempi. Vanhoista lautasista ja kupeista sen näkee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kropallaan. Ei ollut pesukoneita vaan vaatteet ja kaikki pestiin käsin. Jos tehtiin kermavaahtoa niin sekin vatkattiin käsin jne.



Ruokavalio melko niukalla lihalla ja paljon viljatuotteita (mm. puuroa). Maito tietysti täysmaitoa.

Vierailija
10/10 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

telkkaria jne., jonka äärellä istua. Tai jos sitten oli tv, niin ohjelmaa tuli vähän. No kirjoja luettiin ja radiota kuunneltiin, että sellaisia hupeja kotona.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kuusi