Kirjavinkkejä kaipailen!
Hei!
Kaipailen hyvä kirjavinkkejä kesälukemiseksi. EN ole pariin vuoteen kerennyt lukea kirjan kirjaa pienten lapsien vuoksi, mutta nyt tuntuu, että aikaa alkaa taas lukemiseen olla!! Olen vain jäänyt ihan totaalisesti kelkasta kirjojen suhteen. Mitkä uudet kirjat ovat siis lukemisen arvoisia? Toki otan vinkkejä vastaan myös vanhemmista kirjoista!! Kiitos jo etukäteen ja toivottavasti saan hyviä vinkkejä ja pääsen jo huomenna kirjastoon vierailulle!!! :)
Kommentit (24)
Miekkavalaat saapuvat...
Kaikki nämä kevyitä, mutta hyviä.
Entäs oletko lukenut Sophie Kinsellan Himoshoppaaja-sarjaa? Kepeää kesäluettavaa.
Olen tukännyt myös paljon kaikista Cecelia Ahernin kirjoista mm. ps.rakastan sinua, lahja.
.....millaista kaipailisit?
Terkut kirjaston tiskiltä! :)
Deborah Smith: Kuin lempeää sadetta (tai Kuin pehmeää sadetta, en muista ihan tarkkaan) oli mielestäni tosi hyvä ja romanttinen romaani
Minkä tyylisestä yleensä pidät? Itse luen kesällä mielelläni dekkareita, esim. Maigreteja.
aivot narikkaan tyylistä kaipailen! Jotain hauskaa tai romanttista, ei mitään jännitys murha ym. tyylistä...
toi himoshoppaaja vois olla aika hyvä! Oisko mitään ihanaa romanttista lässyn lässyä tai sitten jotain hauskaa sinkkuhömppää...
pakko tosta puhdistuksesta kysyä? oinko lukemisen arvoinen? ei taida vaan kuulua näihin antamiini haukaan ja romanttiseen kirjatyyliin...
ap
se ei ehkä ole hyllyssä kun huomenna menee kirjastoon:)
Sitä mäkin sulle suosittelen. Ja jos tykkäät niin kirjoja on useita, useita sarjassa, joten ei heti lukeminen lopu. Yhdestä on muuten tehty dvd.kin.
-Siri Huvstvedt
-Sophie Kinsell
-Cecilia Ahern
-Deborah Smith
-Eve Hietamies
Oisko vielä jotain hyvä kirjailijoita, joihin kannattaisi tutustua? En malta odottaa kirjastoreissua... Taidan jättää lapset kotiin ja mennä ihan yksin ja rauhassa :)
ap
Muttei se oikein sovi antamiisi kriteereihin. Ehkä silti voit kokeilla jos on jotain keveämpääkin rinnalla.
sarja ja Liza Gilbert; Eat, Pray, love. Kirjan elokuvaversiossa Lizaa esittää Julie Roberts.
Katherine Pancol
Krokotiilin keltaiset silmät
Myös jatko-osa löytyy.
aivot narikkaan tyylistä kaipailen! Jotain hauskaa tai romanttista, ei mitään jännitys murha ym. tyylistä... ap
Itse olen pitänyt kovasti Daniel Glattauerin Kun pohjoistuuli puhaltaa -kirjasta. Se koostuu kokonaan naisen ja miehen välisestä sähköpostikirjeenvaihdosta, joka alkaa alun perin väärään osoitteeseen lähetetystä sähköpostista.
http://www.atenakustannus.fi/kirjat/kirja/357
Tämä on ilmestynyt jo pokkarinakin.
Ahmien luin myös tuon kirjan "jatko-osan" Joka seitsemäs aalto.
http://www.atenakustannus.fi/kirjat/kirja/464
Pidin myös kovasti Kathryn Stockettin Piiat-kirjasta (joka sekin on jo pokkarina), joka kertoo 1960-luvun Memphisistä ja jossa kerrotaan viihteellisesti mutta sydämeenkäyvästi mustien naisten oloista valkoisten naisten palvelijoina.
http://wsoy.fi/yk/products/show/82673
Pakko vielä vinkata Cecilia Samartinin Nora &ALicia -kirja, joka sijoittuu Kuubaan ja kertoo serkusten elämästä kommunistien noustessa valtaan. Kirja on todella vetävä!
http://www.bazarforlag.fi/asema/nora--alicia/6140
Toivottavasti näistä on apua kirjapulaasi!
Pieni suklaapuoti, olikohan Joanne Harrisin ja sen jatko-osa Karamellikengät (?). Sopivan kevyitä mutta myös juonellisia.
Eve Hietamieheltä suosittelen Yösyöttöä, johon tämä uusin Tarhapäivä myös perustuu. Yösyöttöä varmaan löytyy kirjastosta vapaanakin.
Sophie Kinsellan kirjat ovat tosi kevyitä, romanttisia ja viihdyttäviä. Olen lukenut monta ja nyt ehkä vähän kyllästynyt siihen helppouteen.
En pystynyt lukemaan Puhdistusta kuin vain alkua. Lasten jälkeen kaikki vakava ja pelottava ahdistaa ja tulee uniin. Pystyn lukemaan siis aika kevyitä teoksia. Ketun Kätilöä olin vähällä aloittaa mutta jäi kummiskin, kun luin täältä, että on aika ahdistava.
kirjaa. Ei ole ihan aivot narikkaan kirja, mutta ihan hyvä. Kuvaa vanhempien ja aikuisten lapsien suhdetta yms.
Virpi Hämeen-Anttilan Suden vuoden ja yllätyin tosi positiivisesti. Takakannen perusteella luulin tylsistyväni, mutta kirja veikin mennessään (eka luku oli vähän tylsä, sitten parani). Täytyy etsiä kirjastosta kesälukemikseksi muitakin hänen kirjojaan.
Nora robertsin kirjat, osa löytyy dekkariosastolta, osa ihan tavalliselta romaani osastolta
Kirjakauppiaan vinkit kuulosti mielenkiintoisilta ja suklaapuodin haluan ehdottomasti lukea kuin myös jatko-osan! Piiat elokuva oli ihana ja kirja varmaan 100 kertaa parempi, eli se on luettava..
Olenkin lukenut noista Eve Hietamiehen kirjoista joitain arvosteluja, mutta unohtanut kirjailijan nimen sekä kirjojen nimet eli hyvä, että sain ne nyt tässä samalla ylös!!
puhdistus ja kätilö taitaa siis jäädä syksyn synkkiin iltoihin ;)
Kiitos kaikille mahtavista vinkeistä ja ihania kesäiltoja kirjojen parissa!!
ap
Suurkiitos vinkeistä, Kirjakauppias! Mistäköhän kirjakaupasta saa noin hyvää palvelua? :)