Vietättekö hääpäivää? MIten?
Haluaisi tietää...eräs joka on ollut 20 vuotta naimisissa muttei koskaan vielä päässyt viettämään.
Kommentit (26)
Yleensä emme ole kovin viettäneet. Jsokus olemme käyneet syömässä. Nyt lähdemme juhlavuoden kunniaksi matkalle.
Yleensä vietämme illan ja päivän ihan kaksin.
Teemme herkullista ja erikoista juhlaruokaa.
Huomioimme toisiamme. Kortteja, lahjoja, kukkia.
Tai menemme jonnekkin syömään.
Seuraavaksi meillä on 15v hääpäivä ja sen ajan olemme matkoilla.
Lähtöpäivä juuri soivasti hääpäivä:)
Tämä tilanne oikeasti syö minua. Koen ettei mieheni arvosta minua lainkaan.
hyvää shampanjaa, sitten saunotaan, paneskellaan, laittaudutaan ja sitten vähän terasseille tms. istumaan ja siemailemaan hyviä juomia... Lopulta takaisin hotelliin saunomaan, paneskelemaan ja nauttimaan.. Yleensä molemmilla on joku yllätys toiselle, miehellä yleensä minulle joku koru tms ja minulla miehelle joku seksiin liittyvä yllätys, esim joku upea seksiasu tms.. Naimisissa vasta kohta 3v, mutta tarkoitus jatkaa tätä juttua. :)
Minulla on siis paska suhde. Mutta mitä teen? Lähdenkö viettämään hääpäivää yksin?
Ensi kerralla 15. hääpäivä. Aina jotain erikoista, lahja, kortti, itsetehty runo tai laulu. Mennään ulos syömään, teatteriin, jonnekin. Ollaan romantikkoja ja tykätään hemmotella toisiamme.
Yhdessäoloa esim. ravintolaan syömään, kylpylään tai kotona tehdään ihanaa ruokaa ja punaviiniä, lapset hoitoon.
Kannattaa heti avioliiton alussa luoda näitä traditioita, ne ylläpitävät myös toisen huomioimista.
Minä kerroin miehelleni jo kun mentiin naimisiin, että kun ollaan oltu aviossa kymmenenvuotta, ostetaan minulle rivitimanttisormus sitten tämän vihkisormuksen rinnalle (siinä yksi timantti). Tästä en tingi, ja miehellekin tämä ollut selvä peli jo kauan.
Ja toisaalta mies puolestaan on puhunut, että kun hän täyttää viisikymmentä (on nyt neljäkymmentä) niin ostetaan hänelle unelmien kesäauto (joku vanha fiilistelyauto) ja meille selvä, että näin tehdään.
Muutoin emme tuhluroi, mutta nämä on jo sovittu.
laitetaan jokin kiva ruoka ja juodaan illalla viiniä. Ostetaan toisillemme jotkut lahjat. Seuraavaksi on 15v hääpäivä.
kuka sen on siis estänyt? eikö se ole itsestä kiinni, mitä hääpäiväksi mahdollisuuksien rajoissa keksii.
Eikö se olis aika erikoinen hääpäivä? PItäiskö sen kunniaksi vetää yksin kännit ja panna jotain muuta?
Jos sä varaat pöydän, eikö se suostu lähtemään mukaan?
eikö voi laittaa hyvät ruoat, ostaa vähän viiniä, kukkia pöytään ja vuokrata illaksi jokin molemmille mieleinen dvd. Ei kai se mies nyt sellaisesta kieltäydy, oli hääpäivä tai ei. Jospa se mieskin siitä päivän viettoon vähän lämpeäisi.
Miehen mielestä olen huono kokki. Mies ei raski syödä ulkona. En taida olla oikein minkään arvoinen.
Eikä se ravintolassa käyminen ole kaikkien juttu. Eikös se pääasia ole yhdessäolo, jossakin muodossa.
Miehelles voit sanoa, että elämä on tarkoitettu elettäväksi! Menkää kylpylään, yhdeksi yöksi. Lupaa kunnon kyydit, ja yritä saada mies syttymään. Miehesi on todella urpo, jos ei tästä syty... Ja vaadi myös hyvää seksiä itsellesi, kun olet tyydyttänyt miehesi pikku kivalla, mitä se nyt miehelläsi tarkoittaakin. Seksi virkistää minkä tahansa parisuhteen. Päätä, että aiot saada miehesi syttymään ja huomaamaan sinut. Ja sitten vaadi myös, että esim. hieroo sinua tai tekee jotain kivaa, kun olet itsekkin ollut "ihana" hänelle.
että jos miehesi ei syty sun houkuttelulle, niin voipi olla, että ei rakasta sinua enää.
Jos sinun seurasi ei kiinnosta, olet hänen mielestäsi huono kokki (kun yrität hemmotella häntä ruualla) et hänen mielestäsi osaa mitään, eikä rakastelukaan kiinnosta (paitsi omien tarpeiden tyydyttäminen) niin miehesi on kylmennyt sinulle.
Kannattaa sitten miettiä mitä avioliitossa haluaa. Haluatko alkaa panostaa siihen liittoon ja miehesi rakkauden elvyttämiseen ilman että ryhdyt kynnysmatoksi. Tee rakkaudentekoja ja vaadi niitä myös itsellesi. Yritä löytää yhteistyö miehesi kanssa ja kerro tunteistasi. Ole kiinnostunut miehestäsi ja hänen mielenkiinnon kohteistaan; muutos alkaa ensin itsestä.
Tai jos hyvästä yrityksestä huolimatta miehesi pysyy välinpitämättömänä ja itsekkäänä, mieti kannattaako sellaisen ihmisen kanssa jakaa tämä ainutlaatuinen elämä mitä meille on annettu.
huomioidaan hääpäivä kyllä ja tehdään jo hyvissä ajoin yhteiset suunnitelmat, jotta molemmat voivat nauttia. Hääpäiviä on tosin ollut vasta viisi. Ensimmäisenä ja viidentenä hääpäivänä olimme matkalla (ihan tarkoituksellisesti hääpäiväksi varatulla), muina hääpäivinä olemme käyneet hyvässä ravintolassa syömässä, tehneet jotain muuta mukavaa ja hemmotelleet toisiamme.
Kuulostaa kyllä kurjalta, ettei mies "suostu" viettämään hääpäivää. Onko avioliitto muuten hyvä ja molemminpuolisesti onnellinen? Silloin ei ehkä kannata laittaa liikaa painoarvoa yhdelle päivälle. On kuitenkin tärkeä kokea tulevansa kuulluksi itselle tärkeässä asiassa. Oletko ap selvästi, ilman marttyyriasennetta tai huutoa, ilmaissut miehellesi, miten paljon sinulle merkitsisi, että voisitte viettää yhteistä hääpäivää? Oletko sitä mieltä, että jos kertoisit ajatuksesi, mies tyrmäisi ne täysin? Silloin ei ehkä se suhdekaan valitettavasti niin hyvä ole, ja kannattaisi lähteä sitä yhdessä uudelleen rakentamaan paremmaksi.
ensimmäistä hääpäivää. Siitä miten en tiedä, sillä mies on luvannut järjestää yllätyksen. Tiedän. että ollaan menossa jonnekkin ajomatkan päähän, mutta minne ja mitä tehdään ei tietoa. :) Täytyy vaan malttaa odottaa sunnuntaihin ja katsoa mitä se mies on keksinyt!
Pari kertaa yritin, mutta kun toisella kerralla mies ei vaivautunut edes samaan pöytään mun kanssa niin lopetin. Ei sitten juhlita.
7 vuotta naimisissa.