Te, joilla väh. viisi lasta?
Miten olette järkänneet lasten harrastuskuviot?
Meillä viisi melko pientä lasta, eli eivät voi oikein itsenäisesti vielä mitään harrastaa. Ollaan pyritty järkkäämään, että jokainen saa valita yhden oman harrastuksen, johon kuskaamme ja maksamme. Osalla on kaksikin, jos kyseessä on jokin halpa, johon voimme kuskata useamman lapsen kerrallaan. Osa tykkää harrastaa enemmän kuin toiset.
Itse olen suht tyytyväinen, koska kaikki eivät jaksa kuskata lapsia harrastuksiin ollenkaan.. kaiken lisäksi pienimpien mukana täytyy yleensä olla paikan päällä, joten pelkkä kuljetuspalvelu ei aina riitä. Onko tämä teidän mielestä riittävää/normaalia? Olemee miehen toinen päivä- toinen iltatöissä käyviä, joten ylimääräistä aikaa ei ole. Toisaalta emme voi vaatia, että meillä ei saa harrastaa pelkästää lasten lukumäärän vuoksi.
parin vuoden ajan. Käytännössä se oli sitä, että pienet istui autossa joka ilta isompien harrastusten takia eikä perheellä ikinä ollut yhteistä aikaa, kun jompikumpi vanhemmista oli koko ajan ajossa.
Pistettiin peli tylysti poikki. Nyt lapsillamme on vain sellaisia harrastuksia, joihin voivat kulkea itse. Sellaisia löytyi ja kaikki ovat tyytyväisiä. Alle kouluikäisten kanssa ei harrasteta, vaan ulkoillaan ja touhutaan muuten.
Meidän perheen elämänlaatua tämä päätös paransi huimasti.