Mistä saisin apua veroilmoituksen täyttöön? Ilmoitukset tekemättä monen vuoden ajalta.
Kommentit (8)
Nytkin tuli joku pyyntö ilmoittaa.
En jaksa näitä papereita.
Anteeksi, tein tuon toisenkin aloituksen samasta aiheesta.
t. väsynyt äiti
Ei sitä tarvitse tehdä/palauttaa jos et halua tehdä muutoksia etkä halua vähennyksiä ym muita "etuja" mitä ei viran puolesta tehdä vaan ne pitää osata itse hakea.
Isoissa kaupungeissa on ainakin saatavissa talousneuvontaa...kysy vaikka kansalaisinfosta ym apua tai ihan soskastakin osaavat varmasti neuvoa mihin voi soittaa.
Vähennykset ovat ehkä niitä, joita kannattaisi täytellä jos haluaa enemmän palautuksia. Täytin tänä vuonna ekaa kertaa veroilmoituksen netissä liittyen juuri vähennyksiin ja oli kyllä yllättävänkin helppoa.
Mutta joo, eka vastaaja sen sanoi: verottaja on kyllä tehnyt ilmoituksen jo puolestasi ja ellet halua jotenkin muuttaa sitä, niin ei muuten ei tarvitse koskea siihen. Itse toki tarkistan varmuuden vuoksi ja sen jälkeen tungen sinne laatikon pohjalle.
Nyt paperit kainaloon ja verotoimistoon apua hakemaan...kyllä sieltä saa asiakaspalvelua ja apua jos sitä pyytää.
Tai soita edes tai lähetä sähköpostia...tee nyt jotain :)
Verotoimisto ei anna yksityiskohtaista neuvontaa, vaan yleisneuvontaa eli sinne on ihan turha mennä kuittinipun kanssa.
Nyt paperit kainaloon ja verotoimistoon apua hakemaan...kyllä sieltä saa asiakaspalvelua ja apua jos sitä pyytää.
Tai soita edes tai lähetä sähköpostia...tee nyt jotain :)
Osaathan lukea täyttöohjeet jotka tuli postissa?
Hämmästyttää tällaiset ihmiset kuin olisivat jotain kehitysvammasia. 15 vuotta on käyty koulua ilmaiseksi eikä mitään osata.
Olet nussiakin osannut, miksi et osaa yhtä lappua täyttää.
pari vuotta sitten postiin kilahti eka verolappu. kysyin mieheltä mitä tää ja tää tarkottaa. tärkeimmän olen osannut tehdä eli viedä se pomolle ettei mee 60% palkasta :D missähän vaiheessa sitä itse kannattaa täyttää?
verottaja on tehnyt sen sun puolesta