Jos on piikkisuorat hiukset, voiko siihen saada juhlakiharat koko päiväksi?
Kommentit (10)
Itselläni ainakaan ei kiharat pysy kovinkaan pitkään, max. muutama tunti. Ja mulla piikkisuorat hiukset. Mutta kiitollisena otan minäkin vinkkejä vastaan, että mitenkä mahdollisesti onnistuisi.
ja yleensä tehdään niin että hiukset pestään ja ovat siis kokonaan märät kun rullat laitetaan päähän, sitten kuivataan kuivurilla tai joo eka laitetaan jotain muotoiluainetta ja kuivataan
ei oo ikinä pysyny.. ees kampaajan laittamat, eikä oo selkeesti piikkisuoran näköset hiukset
Pesen hiukset, laitan _reilusti_ muotovaahtoa. Sitten on kaksi vaihtoehtoa, riippuen käytettävissä olevasta ajasta. Jos voin aloittaa kiharoiden teon jo edellisenä iltana, laitan pyyhekuiviin hiuksiin ne sellaset "pötkylät" ja meen nukkumaan. Aamulla kuivaan vielä kuivaajalla kunnolla ja suihkutan hiuslakkaa. Sitten irrotan pötkylät ja taas lakkaa. Sitten muotoilen kiharat joko sormin tai harvalla kammalla. Lopuksi lakkaa.
Jos homma pitää tehdä nopeasti kuivaan hiukset kunnolla ja otan käyttöön suoristusraudan. Teen sormikiharoita, jotka laitan suoristusraudan väliin. Ja taas lakkaa ja varovasti muotoilen sormin. Ja lakkaa. Ei tämäkään nyt vartissa onnistu, tunti siihen noin suunnilleen menee.
Mulla on siis oikein suomalaiskansallinen ohut ja suora hiuslaatu. Hiukset on puoleen selkään.
Kiharat kestää seuraavaan päivään.
Voi pysyä. Mutta itselläni kun on hyvin raskaat, paksut ja pitkät piikkisuorat hiukset niin on kampaajat ihan suoraan sanoneet että ei kihara tässä tule pysymään vapaana roikkuvassa tukassa vaan ainoa mahdollisuus jos välttämättä kiharat haluan on kiinnittää kiharrettuja hiuksia eri tavoin ylös niin ettei hiuksen massa vedä heti kiharaa suoraksi.
ja niitä muotoilutuotteita tarvitaan todella paljon, lisäksi mielellään hiukset kiinnitetään kokonaan tai osittain ylös.
tai kunnon piippaussaksilla onnistuu. Tai suoristusraudalla. Kamalasti muotoilutuotteita. Eikä missään tapauksessa kostea ilma.
Tarpeeksi muotoiluainetta ja rullat.