pahoivointi
Kertokaa kokemuksia kuinka kauan teidän pahoivointi on kestänyt?
Kommentit (3)
Mulla kesti n.viikolle 16-18. Olin sänkypotilaana koko tuon ajan, koko kesän.
Ekasta kesti n 12 viikkoa, mutta sitten tuli uudelleen mikäli en syönyt säännöllisesti (verensokerin lasku) ja loppuraskaudessa oksensin sitten aivan iloisesti aina synnytykseen asti kun sain raskausmyrkytyksen ja kivat turvotukset (ilmeisesti turvotusta oli myös aivoissa) kun sairaalassakin oksensin kaaressa aamupalat jos en saanut säännöllisesti pahoinvointilääkettä.
Kakkosesta taas pahoinvointi oli tiukin n viikoilla 7-10 ja lievempänä aina viikolle 16. Loppuraskaudessa oli lievempää pahoinvointia, mutta myös silloin oli jonkin verran.
Hullu kai sitä on kun vielä haluaa raskautua, mutta kun se lopputulos... Mikään ei voita sitä tunnetta kun se märkä kääryle nostetaan mahan päälle ja saa ekan kerran imettää sitä suurta ihmettä...ja aina vaan tuijottaa kun se nukkuu ja tuhisee, se rakkauden hedelmä.
Ekaa odottaessa oli rv12 asti, oksentelinkin jonkun kerran enne 10:ttä raskausviikkoa.Toisessa raskaudessa oli vain kuvotusta, ei oikeaa pahoinvointia, mut väsymystä kummassakin ihan liikaa. Ruisleipä yks paha ja kahvi, ainaki ekas raskaudessa. Nyt kuumeilen kolmatta... ja tuo väsymys kauhistuttaa, kun jaloissa pyörii 2- ja 3-vuotiaat neidit.