Mistä saa hyviä lastenkenkiä?
Kävin kolmessa kaupassa (CM+2 urheiluliikettä) eikä missään ollut järkeviä kenkiä 3-vuotiaalle. Haluaisin sellaiset, joissa on hiukan vartta, mahdollisesti vedenpitävyytä ja tarrakiinnitys. Löytyi vain matalia peruslenkkareita ja ällistyttävän paljon nauhakenkiä. Kiva päiväkodin työntekijöille, jos kaikki tuovat 3-vuotiaansa nauhakengissä. Mutta siis: löytyykö toivomani tyylisiä kevät-/ syyskenkiä mistään?
Kommentit (12)
Mm. Stocka myy kumpaakin merkkiä. Sokos ja Prisma Tepsuja. Itse ostan Kavatit yleensä netistä ja Tepsut suoraan Tepsun tehtaalla puhelimitse tilaamalla. Toki täytyy käydä sovittamassa jossain kaupassa ensin.
Nuo on kumpikin aika leveitä lestiltään, joten ihan kapoiseen jalkaan eivät välttämättä sovi.
Siellä on asiantuntevat myyjät ja hyvä valikoima. Kun ostaa kunnolliset kengät, lapsen on kiva ulkoilla eikä tarvitse huolehtia siitä että kengät alkaisivat repsottamaan tms.
suosittelen mainittuja Stockmannia, Prismaa sekä oikeita kenkäkauppoja. Erityisesti Stockmannin kenkävalikoimaan olen ollut tyytyväinen. Ei tuon ikäiselle löydy oikein kenkiä Cittarista tai urheilukaupoista.
käy kenkäkaupassa!
K-kengässäkin tai mikä se nykyisin on, löytyy hyvin valikoimaa.
Sitten kun löydät lapsen jalkaan sopivan valmistajan, niin netistä tilaamalla säästää hermojaan ja euroja.
käy kenkäkaupassa!
K-kengässäkin tai mikä se nykyisin on, löytyy hyvin valikoimaa.
Sitten kun löydät lapsen jalkaan sopivan valmistajan, niin netistä tilaamalla säästää hermojaan ja euroja.
melkeen tekis mieli sanoa ettei mistään. Ainakaan sellasia kenkiä jonka täyttäs ne kriteerit mitä vaatii fysioterapeutti että pitäs meidän lapsen jalalle olla. Riittävän jämäkkiä, kunnon kantakupilla ja tuka myös nilkalle antavia ei tunnu löytyvän mistään... ja todellakin stokkan kenkiä on jo palautettu pariin otteeseen ettei ollut riittävän hyvä..
Joo, kannattaa hyödyntää asiantuntevia kenkäkauppoja ja netistäkin saa laatua, eli kehotan kokeilemaan ja yllättymään:
http://www.tepsut.fi/
Joo, kannattaa hyödyntää asiantuntevia kenkäkauppoja ja netistäkin saa laatua, eli kehotan kokeilemaan ja yllättymään:
http://www.tepsut.fi/
Osa mallistosta jo 26. 3veelle saattaa siis vielä löytyä. Missä ap asut? Helsingissä ainakin Pompii myy kivoja kenkiä, ehkä vähä hintavia. Ja Vincent shoestore on kanssa kiva, sielä löytyy tarhaan sopivia!
oli tukevannäköiset tarrakengät.