Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haluaisin erota, mutta minulla ei ole asuntoa?

Vierailija
26.03.2012 |

Metsäänkö pitäisi muuttaa lapsien kanssa? En saa asuntoa mistään. Asunto, missä nyt asumme, on miehen. Enkä mistään hinnasta tänne ällöön kuntaan edes jäisi.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitkä voisi olla sulle hyviä näin ensihätään.

Mietit vaan, mihin haluut muuttaa ja yhteys asuntotoimistoon.

Vierailija
2/6 |
26.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niihinkin jonotetaan. Ja aina pitää ensisijaisesti hakea omaan paikkakunnan asuntoihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai onko edes koulutusta, että löytyis työtä helposti? Kui monta lasta? Onko raha-asiat muuten ihan ok? Aika ihmeen mon juttu vaikuttaa siihen kämpän saamiseen..

Vierailija
4/6 |
26.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuokra-asunnon saat varmasti,jos ilmoitat asuntotoimistoon, että on tullut ero ja kämpän tarviit mahd. nopeeta.mut silloin ei saa olla turhan nirso.

Vierailija
5/6 |
26.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

PAITSI jos olette niin avioehdossa sopineet. Jos avioehtoa ei ole, niin asunnosta 50% on sinun. Voit sopia, että mies muuttaa pois.



Lapsien osalta yleensä tehdään niin, että heitä ei muuteta erossa, vaan pyritään pitämään nuo asiat vakiona. Niillä on ihan tarpeeksi kestämistä toisen vanhemman poismuutostakin muualle. Saati, että heille tulisi hoito- tai koulupaikkojen ja kaveripiirin vaihtoa.



Vierailija
6/6 |
26.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki asumiskulut ovat puoliksi. Eli se joka joutuu omasta kodistaan lähtemään kalliille vuokralle saa hyvitystä siltä, joka jää asumaan pelkällä yhtiövastikkeella omaan kämppään, kunnes osituspaperit on allekirjoitettu. Kun molemmat avioerossa tietävät tämän säännön, niin sitten usein se asumisesta järkevästi sopiminen onnistuu paremmin. Omaan omistusasuntoon jäävä voi jopa auttaa toista löytämään sen edullisen vuokrakämpän, koska joutuu maksamaan siitä alkuun osan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme neljä