Tarviiko lasten käydä isän uuden vosun sukulaisilla?
Kommentit (8)
Me käydään usein kyläilemässä mun vanhemmilla, kun etälapsi on meillä. Lisäksi kyläillään sukulaisperheessä, jossa on etälapsen ikäinen lapsi. Meidän normaaliin elämään kuuluu tällainen kyläily ja lapsi on mukana menossa meillä ollessaan. Toistaiseksi on lähtenyt mielellään mukaan ja viihtynyt. Isän sukulaiset asuvat kaukana, joten heitä tapaa harvemmin.
Mitä haittaa siitä on, että lapsillasi on enemmän ihmisiä ympärillään? Jos kuitenkin on hyvä ja turvallinen perusolo, ei siitä voi olla haittaa, että tutustuvat isän uuden kumppanin sukulaisiin.
Isän uusi kumppani on kuitenkin aika lailla isossa roolissa lastesi elämässä ja sun pitäis hyväksyä se. Mutta jos olet pikkumainen, mustasukkainen ja takertuvainen reviirifriikki olette samassa tilanteessa pian kuin meille kävi : tuollaisen asenteen omaava äiti myrkytti lastensa ja isän uuden kumppanin välit, seuraavaksi isän ja lasten välit ja nyt kun me lapset olemme aikuisia ovat meidän ja äitimme välit aika huonot johtuen tuosta hänen asenteestaan.
Lapsi ei sitä vastaan voinut puolustautua, aikuinen sen tajuaa. Kasva aikuiseksi ja yritä saada vähän itsetuntoa, jos sinulla on hyvät ja normaalit välit lapsiisi, eivät ne siitä huonone vaikka lapset tapaisivat mitä sukulaisia. Mutta jos olet jäänyt henkisesti eskarilaisen tasolle eikä sinulla ole muuta pädettävää kuin lapsesi, niin voi voi...
Älä huoli, KP on niin laiska paska, että tuskin tämäkään nyksä on kauaa kuvioissa!
Miten perustelet että EI saisi käydä? Kyllä minä haluan antaa mieheni lapsille sen ilon että saavat käydä vanhemmillani, ja leikkiä sisarusteni samanikäisten lapsien kanssa jos he sattuvat siellä samaan aikaan olemaan. Et sinä enää omista sitä miestä, etkä päätä hänen elämästään, koita keskittyä omaan elämääsi. Ei se vosu ole mikään paha ihminen kuitenkaan.
Lastesi isällä on täysi oikeus päättää, mitä lapset tekevät, kun ovat hänen vastuullaan. Ei kai hänen arvostelukykynsä voi täysin huono olla, kun hän on kerran valinnut sinut lastensa äidiksi.
Jos lapsi on sen ikäinen ettei voi jäädä yksin kotiin. Meillä mieheni lapsi asuu puolet ajasta, ja tietysti hän tulee mukaan jos menemme vanhempieni luokse sillon kun hän on meillä. Eikä lapsella le ollut mitään sitä vastaan, kivaa on aina ollut. Eihän se sinulta tosiaan ole pois jos lapsesi nauttii muidenkin ihmisten seurasta.
eli missä lapsi kyläilee tapaamisten aikana. Se ei lähiäidille kuulu jos lapsi ei ole vaarassa.
Jos lapsi on yli 12-vuotias, niin lapsi itse päättää asian. On jo tarpeeksi iso ja kyseessä ns. ylimääräisiä ihmisiä.
Jos lapsi on 7-12-vuotias eikä haluaisi tavata näitä, pitää hänen itse ilmaista asia isälleen ja toivoa, että isä tajuaa asian.
MISSÄÄN NIMESSÄ SINÄ ET VOI PUUTTUA ASIAAN eikä asia kuulu sinulle lainkaan.
T. Ydinperheessä asuva