Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

steriloinnista ihmettelyä

Vierailija
08.03.2012 |

ihmettelen tässä, että miten voi steriloinnin jälkeen tulla menkat?

eikös steriloinnissa tehdä mahdottomaksi raskautuminen (poistetaan kohtu...)

joten, miksi/ miten voi menkat tulla silti?

ei niin mitää järkee, kun elimistö ei pysty muutenkaan raskautumaan.

tietääkö joku, miksi steriloinnin jälkeen menkat tulevat edelleenkin, vaikkei mitään syytä olisi tullakkaan?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sterilisaatiossa ei läheskään aina poisteta kohtua, vaan munanjohtimet sidotaan. Eli hormonitoiminta säilyy normaalina, irronneet munasolut eivät vain pääse munanjohdinta pidemmälle (eivätkä siittiöt pääse hedelmöittämään niitä).

Vierailija
2/2 |
08.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinä pistetään vain munatorvet poikki tai tukkoon eli se ei vaikuta hormonitoimintaan tai kuukautisiin mitenkään. Munasolu ei vaan pääse kohtaamaan siittiötä, kun tie on poikki. Kohdunpoisto on ihan eri leikkaus ja sen jälkeen ei ole kuukautisia.



Kissoilla ja koirilla naaraspuolisilta poistetaan kaikki värkit sterilisaatiossa eli kyseessä on suurempi toimenpide. Niiltä onkin tarkoitus viedä myös halut ja koko hormonikierto.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kuusi