Miksi päiväkodin työntekijät sairastavat enemmän kuin vaikkapa esim
lääkärit ja terveydenhoitajat? terveydenhuollon ihmisethän ovat myös pöpöille alttiina.
Kommentit (8)
nämä tautiset lähmivätkäsillään räkäisillä, limaisilla joka paikan. Vaikka kuinka hoitajat pesee käsiä niin kyllä ne taudit tarttuu.
ei siellä terveyskeskuksissakaan ihan terveitä pyöri :D
Mutta mihin tuo väite perustuu?
Omassa lähipiirissä pitää paikkansa, mutta en sitä kyllä silti yleistäs. lähipiirin sairastelun selitän sillä, että pk-täti hakee joka ikiseen flunssaan antibioottikuurin kun taas sh selviää yleensä ilman eikä suostu ottamaan "varavuoksi" kuuria.
Jäin myös kaipaamaan jotain faktaa väitteesi tueksi.
Minä nostan hattua jokaiselle päivähoidon työntekijälle, joka "kehtaa" jäädä sairaana kotiin. Ei ole helppoa. Sijaisia ei saa / saa ottaa, ja siellä kotona maatessasi tiedät oikein hyvin, että työkaverisi tekevät töitä sinunkin edestäsi.
niin ainakin lähipiirissäni päiväkodin työntekijöiden on huomattavasti helpompi jäädä kotiin saikulle kuin terkkareiden ja lääkäreiden.
Esim. meidän terkkareiden pitää itse peruuttaa vastaanottoajat ja tunkea ne potilaat jo muutenkin täysiin päiviin. Työpaikalle pitää raahautua soittelemaan heti aamusta. Aivan järkyttävä homma ja potilaat ovat kiukkuisia.
Lääkäreiden aikataulut ovat ylitiukkoja, joten potilaita ei oikeasti saa tungettua mihinkään. Siksi lääkärit tulevat töihin heikossakin kunnossa.
etkä taida tietää sinäkään, ap. molemmissa paikoissa on toki sairaita, mutta kyllä sairaanhoitaja/terkkari voi vähän kauempaa katsella sairaita kuin pk-hoitaja. räkäisiä ja oksentaviakin hoitolapsia täytyy pitää sylissä eikä lapsi osaa esim. olla aivastamatta hoitajan naamalle. tk:ssa on paitsi sairaita lapsia myös sairaita aikuisia, jotka taas osaavat lapsia paremmin huolehtia siitä, etteivät tartuta ketään turhaan. terveyskeskuksissa on myös paljon paremmat hygieniatoimenpiteet ja steriilimpi ympäristö.
musta selkeä selitys siihen, miksi hoitaja saa sairailta lapsilta enemmän pöpöjä kuin tk-henkilökunta, on se, että hän on kaikki päivät lasten kuolan, rään ja pöpöisten tahmakäsien keskellä.:)
sairaita lapsia hoitoon.
Tai tuovat sisaruksen hoitoon, kun toinen ripuloi ja oksentaa kotona....