G: Miten juhlistat syntymäpäiviäsi?
Siis tavallisia synttäreitä, kun täytät esim. 28, 34, 37 tai 42 jne? Tarjoiletko kakkua, tuleeko vieraita, kutsutko ihmisiä kylään, eli kerro, miten toimit.
Kommentit (13)
Lapset askartelevat kortin, mieheltä saan onnittelupusun.
jos joku muistaa ja poikkeaa, niin varaudun jollain pienemmällä vaatimattomalla leipomuksella; mokkapaloja ja piparipussi tms
jos päivä osuu esim. sunnuntaiksi niin saatan jonkun läheisemmän ihan kutsuakin
monethan kyllä juhlii joka vuosi, esim. miehelleni hänen äitinsä järjestää joka vuosi juhlat ja lahjoja ostetaan. Joillekin se on tärkeää ja minä en järjestä juhlia niin hänen täytyy ;)
monethan kyllä juhlii joka vuosi
No ei takuulla monet juhli joka vuosi!
Tosin mulla oli työkaveri, joka tiesi syntymäpäiväni ja toi aina kukkia tai pienen lahjan. Sitten oli pakko tarjota kakkua. HÄn jäi viime syksynä eläkkeelle, joten enää ei tarvi juhlia. Hän itse juhli joka vuosi synttäreitään. Toi työpaikalle kakkua tai muuta leivonnaista ja kutsui aikuiset lapsensa kylään synttärikahville. Sekä oli vihainen, jos nämä lapset eivät muistaneet hänen synttäreitään oma-aloitteisesti.
Synttärit perjantaina, ja saan mieheltä induktiolieden :)
miehen puolen suvussa kaikki viettää joka vuosi synttärit, eli kakkukahvit ja vieraat koolle. Eikä taatusti ole ainoa perhe, väittäisin?
Lahjoja ei tuoda. Mies/lapset ei osta lahjoja, eikä varsinaisesti huomioi mitenkään, ehkä onnittelevat. Näin juhlitaan tavallisia ja pyöreitä syntymäpäiviä.
Syntymäpäiväni osuvat vuodenaikan joilloin meillä suvussa ei ole mitään juhlia ikinä, joten tämä kakkukahvit tuo piristystä.
todellakaan vietä omia synttäreitä, en edes niitä pyöreitäkään vuosia, koska en jaksa järjestää! Meillä se on minä joka siivoaa, leipoo, pukee lapset ja keittää kahvit. Kiva sitten hymyillä vieraille...
"vietetään" mun synttäreitä, eli tytär leipoo jotain ja mä teen parempaa ruokaa, sitten löhitään tms yhdessä.
Mies leipoo yleensä kakun, lahjoja se ei osta. Tänä vuonna täytän 30 vuotta, enkä ajatellut sen kummemmin juhlia.
anoppi juuri soitti ja lauloi,minulla aivan ihana anoppi=) lapset piirsivät piirrustukset ja ukko kulta moiskautti pusun töihin lähtiessään.
Tiedän että aihe on tylsä, mutta ulkomailla asúvana tarvitsisin nyt vastauksia tähän kiitos. Koettakaa jaksaa vastata, olisin kiitollinen!