Millä labrakokeilla tutkitaan homealtistusta?
Olen hometoimistossa töissä, ja asiaa pitäis viedä eteenpäin...antakaa osviittaa, mitä labrakokeita ehdotan tehtäväksi?
Kommentit (11)
mutta tarttisin noista testeistä tietää...tässä pelataan nyt aikaa vastaan työnantajan ja minun puolelta. Että jos joku nyt vaan osais auttaa...?
Itse olen ennen ollut hometoimistossa töissä ja kärsinyt vakavista homeoireista. Tällöin minulta otettiin verikoe, jossa testattiin ns. homealtistusta. Kyseisessä kokeessa on kuitenkin se ongelma, että siinä näkyy altistuminen vain muutamalle homeelle ja homeita on kuitenkin olemassa satoja/tuhansia. Eli kuin etsisi neulaa heinäsuovasta.. Itselläni kyseinen ei paljastanut mitään. Ainoastaan poikkeavana veriarvona oli leukosyyttien kohoaminen, mutta ei sitäkään voi "todistaa" homeoireeksi.. Tosin leukkarit paranivat työpaikan vaihdon jälk normaaleiksi.
Suosittelen työterveyslääkärille menoa. Hän tekee arvion oireiden perusteella ja ottaa myös verikokeet. Lisäksi olisi tärkeää tehdä sisäilmatutkimus työpaikallasi. Kts. lisätietoa allergia&astmaaliiton/hengitysliiton sivuilta.
niitä ei tänä päivänäkään ole "löytynyt". Työnantaja ei halua teettää uusia...
Työt.lääkärillä käynti oli yhtä tyhjän kanssa. Kertoi, että mulla on selkeät oireet ja mm. nenän limakalvo sennäköinen ettei homealtistuksesta epäilystäkään, mutta kun "nää on vaikeita asioita, ei näille oikein voi mitään, kun ei oo olemassa testiä joka näyttää et just sun työhuoneesta tää on lähtösin".
WTF?!
Oon ihan rikki.
Pomolle kun kerroin, hän kommentoi "Ootko varma, ettei toi homeongelma ole teillä kotona?!"
Juu, vissiin, kun meitä on 10 hlöä töissä sairastunut (kukaan heistä ei ole meillä kotona käynyt), ja esim. puolisoni eivätkä kotona kyläilevät vieraat oireile (se siitä kodista).
Ei helvetti. En jaksa enää.
lyhyesti sanottuna ongelma on se, ettei home usein aiheuta perinteistä eli igE-välitteistä allergiaa ja muuta taas ei virallisesti hyväksytä. Ammattiastma diagnoosi on ehkä helpoin saada, jos tilanne menee niin pahaksi että astma puhkeaa. Kävin allergiakokeissa ja muitakin veriarvoja otettiin, ja todettiin täysin terveeksi. Oireet ovat kuitenkin selvät, poskiontelot turvoksissa, silmät punaiset ym. jonka lääkäri näkee mutta ei voi tehdä diagnoosia. Työpaikalta löytyi vaikka mitä, mutta vuokranantajan mielestä niin vähäisiä määriä ettei haittaa ja pienellä pintaremontilla korjaantuu. Eipä korjaannu, ei.
Työsuojeluviranomaisen toiminta työpaikkojen homeongelmissa
Työnantajan tulee selvittää yhdessä työsuojeluorganisaation, työterveyshuollon tai muiden asiantuntijoiden kanssa työpaikalla esille tulleet ongelmat. Jos tämä ei onnistu kohtuulliseksi katsottavassa ajassa, on työsuojeluviranomaisen (aluehallintovirasto) puututtava asiaan. Tällöin menettelytavat määräytyvät työsuojelun valvontalain perusteella.
Sosiaali- ja terveysministeriö on julkaissut valvontaohjeen kosteus- ja homevaurioiden valvonnasta. Ohjeessa esitetään mitä tarkastajan tulee tarkastaa, kun tarkastuksen päätavoite on kosteus- ja homevaurioista johtuvien terveysvaarojen torjunta. Ohjeessa kuvataan kosteus- ja homevaurioiden tunnusmerkkejä, mitä asioita tarkastuksella tarkastetaan, mitä velvoitteita työnantajalle voidaan asettaa ja kuinka velvoitteiden noudattamista seurataan.
Kosteus- ja homevaurioiden valvonta, Työsuojeluvalvonnan ohjeita 3 / 2010
(pdf-tiedosto 331 kt)
voidaan tehdä. Ei siis se IgE. Tuossa kokeessa on oma ongelmansa, mutta siitä voisi aloittaa. Minulle tehtiin, tuloksia joutui odottamaan 2 kuukautta. Tsemppiä sinulle, raskasta tuo on, tiedän omasta kokemuksesta :(
sitten hakuun home
http://huslab.fi/cgi-bin/ohjekirja/tt_cgi.exe?hakulauseke=home&submit=h…
Pitääkö ensiksi sisälilmatutkimuksella sevitellä että mikä home on kyseessä jotta se näkyy verikokeessa vai miten homma toimii? Kuka tietää?
http://huslab.fi/cgi-bin/ohjekirja/tt_cgi.exe?hakulauseke=home&submit=hae
Lääkäri sanoi, ihmisessä itsessään on niin paljon mikrobeja että terveystarkastaja on se joka aloittaa tutkimukset. Meillä kävi muttei mitään näytteitä ottanut, määräsi vain korjaamaan ja puhdistamaan tilat. Sitä remonttia olen 1,5 vuotta odottanut ja nyt todettu minun altistuneen homeelle. Lääkkeitä syön.
Hometta löytyy valtavasti myös ihmisten korvien välistä, jossa se saa aikaan mitä kummallisempia reaktioita. Kannattaa kokeilla muuttaa johonkin tosi kuivaan maahan (Saudi-Arabia tms.) ja katsoa josko ne homeet vielä jyllää siellä nupissa - vai häviäiskö. On myös pilvin pimein kansanparantajia, varpojia ja huumekoiria jotka myötäilevät hometilannettasi.
asia etenee parhaiten. Ei tartte itse tietää tai neuvoa mitään, ne tulee kyllä asentamaan laitteet.
Ja vie pois testien päätyttyä.