Onko Heikinlaakso asuinalueena hyvä, kulkuyhteydet ja palvelut lähinnä mietityttää?
Onko hidasta tulla Helsingin keskustaan töihin? Millaisia kouluja, kauppoja..? Verrattuna vaikkapa Tapaninvainioon.
Kommentit (23)
Kiitos vastauksista! Tuonne sienitien lähettyville mietitty, joku jossain kirjoitti että se olisi "ei niin hyvää heikinlaaksoa" - pitääkö paikkansa ja miksi? Itseäni mietityttää eniten kulkuyhteydet, miten alkaa kyllästyttää käydä bussilla Helsingin keskustassa päin ja ehtiikö lapsia paljoa nähdäkään iltaisin. Ja toki nuo kaupat mietityttävät myös. Muuten alue kuulostaa todella kivalta.
Heikinlaakso on IHANA!♥ Heikinlaakso on HELSINGIN WESTEND!
Ennen kuin muutettiin tänne jokunen 8 vuotta sitten, en ollut kuullutkaan kyseisestä paikasta.. Enkä ikinä olisi osannut kuvitella, että Helsinkiin mahtuu tämmöinen rauhaisa ja ihana omakotitaloalue.
Idyllisintä seutua on mielestäni juuri tämä seutu, jossa itse asun, eli Vesuritie-Vesuripolku-Kassaratie akseli :) Paljon omakotitaloja! Ja rintamamiestaloja:)
Mun silmissä Sienitien alue on teollisuusaluetta ja varsin lähellä Suurmetsää. Itse valitsisin mielummin Tapaninvainion, vaikkei sielläkään joka paikassa palveluita ole lähellä. Sinänsä Heikinlaaksossa ei ole mitään vikaa, paljon on vaikutusta sillä missä siellä asuu ja mitä asumiselta haluaa.
Jakomäkeen avattiin uusi k-kauppa nyt muutama viikko sitten.heikinlaakso varsinkin omakotitalo alue lähellä kehää on ihan aluetta. aina kannattaa miettiä mitkä tärkeitä asiota ja miten paljon rahaa on sijoittaa asumiseen. ja muitten mielipiteet kannttaa vähän ohittaa. moni kirjoittaa alueista joita ei edes tunne.
Heikinlaaksossahan ei ole mitään. Ja Puistolan asemalle en uskaltaisi iltaisin mennä. Puistolan ostarista olen kuullut vain levottomuuksia. Toisella puolen Jakomäki, josta en voisi kuvitella innostuvani sen enempää. Kun lapsesta tule teini, en ikinä haluaisi hänen notkuvan Puistolassa.
... pääsee julkisilla keskustaan ihan ok, bussi 75 kestää ruuhka-aikana n. 40 min, muutoin nopeamminkin. Puistolasta kulkee juna alle vartissa keskustaan ja Heikinlaaksosta on juna-asemalle suora bussiyhteys (ja kävellen ei Heikinlaakson ja Puistolan rajalta kauaa asemalle mene). Autolla keskustaan kulkee Lahdentien kautta n. 15 - 20 minuutissa.
Koulut ja tarhat pääosin Puistolan puolella, Puistolan ala-aste ja Nurkan ala-aste. Käsittääkseni mukavia ja rauhallisia kouluja. Nurkan ala-asteen yhteydessä on kirjasto jota uudistetaan juuri ja aukeaa toukokuussa uudelleen. Muutoin palvelut lähinnä ruokakauppoja, muut palvelut (Posti jne) lähinnä Puistolan/Tapulikaupungin puolella.
Tapaninvainioon aika lyhyt matka vaikka kävellenkin (muutama kilometri) ja siellä tuleekin usein asioitua. Lähellä myös Jumbo, mutta sinne kulkemiseen tarvitsee auton.
Kiitos vastauksesta! Voisitko suositella Heikinlaaksoa lapsiperheelle? Onko viihtyisä paikka? Onko jotain, miksi kivempi kuin esim Tapaninvainio tai Puistola -kun mietin, että noissa kahdessa kuitenkin kaupat, asema yms lähempänä, mutta olisiko jotain miksi nimen omaan Heikinlaakso hyvä? Isoja päätöksiä, ja tuo Heikinlaakso aika vieras alue.
Olemme myös lapsiperhe ja muutimme Heikinlaaksoon Hkin keskustasta jotta lapsella olisi mahdollisuus esimerkiksi leikkiä omalla pihalla ja olla enemmän luonnon keskellä. Viihdymme hyvin, täällä on lapsille paljon harrastusmahdollisuuksia (urheiluseuraa, leikkipuistoa jne) ja alue on rauhallinen. Heikinlaakso on hintatasoltaan (tai ainakin oli...nykytilanne ei tiedossa) hiukan edullisempi kuin sen lähialueet. Meidän näkökulmastamme suosittelen lapsiperheelle, mutta Tapaninvainio esimerkiksi on varmasti yhtä lailla mukavaa aluetta.
Heikinlaaksoakin mietittiin mutta heikommat yhteydet julkisilla kulkuvälineillä arvelutti. Muuten ollaan kuultu lähinnä kehuja Heikinlaaksosta.
Viihtyisä alue, paljon luontoa. Hyvät koulut ja päiväkodit. Tapaninvainio ei ole minulle tuttu, vaikka onkin lähellä. Puistola (siis Vanha-Puistola) ja Heikinlaakso ovat vierekkäin. Kerro tarkemmin mihin olisitte muuttamassa.
Kiitos vastauksesta! Voisitko suositella Heikinlaaksoa lapsiperheelle? Onko viihtyisä paikka? Onko jotain, miksi kivempi kuin esim Tapaninvainio tai Puistola -kun mietin, että noissa kahdessa kuitenkin kaupat, asema yms lähempänä, mutta olisiko jotain miksi nimen omaan Heikinlaakso hyvä? Isoja päätöksiä, ja tuo Heikinlaakso aika vieras alue.
Vierailija kirjoitti:
Heikinlaaksossahan ei ole mitään. Ja Puistolan asemalle en uskaltaisi iltaisin mennä. Puistolan ostarista olen kuullut vain levottomuuksia. Toisella puolen Jakomäki, josta en voisi kuvitella innostuvani sen enempää. Kun lapsesta tule teini, en ikinä haluaisi hänen notkuvan Puistolassa.
Ne kuulopuheet, ne kuulopuheet :D eihän Puistolassa edes ole ostaria...
Jakomäki sijaitsee Helsingin hienoimmalla paikalla,soisi sen nimeksi Alppikylän, nyk. Alppikylän sijaan. Uusi Alppikylä-lähiö sijaitsee sitä vastoin Tattarisuolla, jote paikan nimi ei useinkaan kerro todellisesta sijainnista yhtään mitään. Jakomäen talotkin ovat hienosti sijoitetut luonnon mukaisesti ja sopivan väljästi ja ovat hyvässä kunnossa ja kauniisti restauroitu. Se, joka puhuu slummista, ei ole sellaista koskaan nähnyt.
Heikinlaakso on hyvä asuinpaikka. Helsinkiin pääsee kahdella bussilla n.30 min. Ei hankalaa metron aiheuttamaa syöttöliikennettä. Istut bussiin ja voit vaikka nukahtaa ja päädyt Hakaniemeen tai Rautatientorille . Kauppoja on kävelymatkan etäisyydellä 4 kpl. Vantaan Porttipuisto n.2 km ja itse asiassa n. 1 km ainoastaan, jos kehä 3 ali pääsisi. Kouluja ja päiväkoteja löytyy. Jakomäen suuremmat kaupat löytyvät n2 km päästä.
Mielestäni juuri tämä Sienitien alue on Heikinlaakson parasta asumisaluetta. Upeat koiranulkoilutusmaastot, sekä erittäin rauhallinen naapurusto. Ylipäätään koko Heikinlaaksos suosittelen ehdottomasti!
Suosittelen! Rauhallinen ja viihtyisä asuinalue! Bussireitit muuttuivat pari vuotta sitten, joten Heikinlaaksosta pääsee nykyään bussilla Rautatientorille noin 35 minuutissa. Lentokenttä on 10 minuutin ajomatkan päässä. Täällä saa viettää mukavaa ja rauhallista elämää, lähellä on paljon luontoa ja lenkkipolkua.
Puistolan juna-asema on 2 kilometrin päässä, ja sieltä pääsee junalla keskustaan parissakymmenessä minuutissa. Nyt eletään vuotta 2020, eikä Puistolassa ole mitään 'ostaria'. Puistolasta löytyy sen sijaan apteekki, kirjasto, pari pizzeriaa, K-market, R-Kioski, sekä Puistolan terveysasema ja HUSLAB laboratorio. Löytyy myös muun muassa jokunen kampaamo ja hammaslääkäri. Kulkenut siitä iät ja ajat kohta parinkymmenen vuoden ajan, enkä koskaan ole todistanut mitään tappeluita. Mutta tämä on kaupunki ja kaupungissa tapahtuu joka kolkassa.
Jakomäki on sitten toiseen suuntaan, sinnekin on matkaa vähän päälle 2 km. Jakomäessä tulee käytyä usein ruokakaupassa, sieltä löytyy isot ruokakaupat K-Supermarket, S-Market, sekä Lidl, joka se on virallisesti osa Alppikylää, mutta ihan siinä vieressä.
Malmi sijaitsee 5 kilometrin päässä, siellä tulee itse käytyä kuntosalilla. Lähimmät esimerkiksi Fitness24Seven kuntokeskukset sijaitsevatkin Malmilla ja Tikkurilassa, joista jälkimmäiseen on vajaa 4 km. Jumboon on noin 10 minuutin ajomatka, ja aivan tässä kivenheiton päässähän ovat sitten Porttipuisto, Ikea ja uusi Helsinki Outlet. Näihin kaikkiin matka taittuu kävellen, Helsinki Outletiin on meiltä matkaa noin kilometri. Porttipuiston ja Ikean alueelta löytyy Rustan, Tokmannin ym. lisäksi myös esimerkiksi suuri Kierrätyskeskus ja Vahinkotavarakeskus.
Uimaan jos haluaa, niin pyörällä pääsee mukavasti esimerkiksi Kuusijärvelle tai Tapaninvainion uimarannalle, molemmat sijaitsevat noin 6 kilometrin päässä.
Toivottavasti tästä oli jollekulle hyötyä. Mukavaa kesää kaikille!
Heikinlaaksossa ja sen läheisyydessä on nykyään tosi hyvät palvelut - kannattaa olla tarkka kun puhuu palveluiden etäisyyksistä. Joku kirjoittaa että Heikinlaaksosta Jakomäen suurten kauppojen palveluihin on 2 km - ei pidä paikkaansa - vaikka asuisi Heikinlaakson kauimmassa kohdassa Jakomäestä niin välimatka jää 1 km. Heikinlaakson alkupää alkaa itse asiassa Jakomäestä joka taas on kiinni Alppikylässä ja myös Suurmetsän lähiöstä.
Toisin sanoen, Jakomäki, Puistola, Suurmetsän lähiö ja Heikinlaakso ovat toisissaan kiinni. Heikinlaakso jää nykyään kattavien palveluiden keskelle - Jakomäestä löytyy koulut, uimahalli, suuret marketit, Lidl.
Toiselta reunalta Porttipuiston lukuisat liikkeet - Ikea, Outlet, ravintolat, pian nyt syksyllä avautuva Alepan ruokakauppa ja ties mitä vielä ja kaikki tuo on kävelymatkan päässä, 300 - 900 m, riippuen siitä missä kohdassa Heikinlaaksoa asut. Bussilla pääsee suoraan Hakaniemeen ja Rautatientorille ilman hankalia syöttöliikenne siirtymisiä metrosta bussiin. Tapulin junaasemalla on tosin 2 km mutta sitä yhteyttä ei tosiaankaan kannata käyttää jos ei välttämättä mene esim. Pasilaan - helpompaa ja nopeampaa on istua bussiin ja antaa bussin viedä. Viikkiin 10 min, Arabiaan 15 min, Hakaniemeen 30 min.
Diza kirjoitti:
Heikinlaaksossa ja sen läheisyydessä on nykyään tosi hyvät palvelut - kannattaa olla tarkka kun puhuu palveluiden etäisyyksistä. Joku kirjoittaa että Heikinlaaksosta Jakomäen suurten kauppojen palveluihin on 2 km - ei pidä paikkaansa - vaikka asuisi Heikinlaakson kauimmassa kohdassa Jakomäestä niin välimatka jää 1 km. Heikinlaakson alkupää alkaa itse asiassa Jakomäestä joka taas on kiinni Alppikylässä ja myös Suurmetsän lähiöstä.
Toisin sanoen, Jakomäki, Puistola, Suurmetsän lähiö ja Heikinlaakso ovat toisissaan kiinni. Heikinlaakso jää nykyään kattavien palveluiden keskelle - Jakomäestä löytyy koulut, uimahalli, suuret marketit, Lidl.
Toiselta reunalta Porttipuiston lukuisat liikkeet - Ikea, Outlet, ravintolat, pian nyt syksyllä avautuva Alepan ruokakauppa ja ties mitä vielä ja kaikki tuo on kävelymatkan päässä, 300 - 900 m, riippuen siitä missä kohdassa Heikinlaaksoa asut. Bussilla pääsee suoraan Hakaniemeen ja Rautatientorille ilman hankalia syöttöliikenne siirtymisiä metrosta bussiin. Tapulin junaasemalla on tosin 2 km mutta sitä yhteyttä ei tosiaankaan kannata käyttää jos ei välttämättä mene esim. Pasilaan - helpompaa ja nopeampaa on istua bussiin ja antaa bussin viedä. Viikkiin 10 min, Arabiaan 15 min, Hakaniemeen 30 min.
Suurmetsä on kaupunginosa johon kuuluu osa-alueet Puistola, Jakomäki, Alppikylä, Heikinlaakso ja Tattarisuo. Mitään "Suurmetsän lähiötä" ei ole olemassa. Alue mihin suurin osa tällä viittaa on Jakomäkeä.
Myös välimatkat on vähän hakusessa. Asun itse Heikinlaaksossa Kalkkivuorentiellä ja meiltä Jakikseen on noin 2,5 km tietä pitkin.
Meillä asuu yksi kaveriperhe Heikinlaaksossa, tykkäävät kovasti. Yhteydet julkisilla ovat vähän huonot, mutta toisaalta onhan se kätevää asua kävelymatkan päässä IKEAsta jos jotain pientä tarvitsee. Porttipuiston ja Helsinki Outletin kaupat ovat muutenkin ihan kivoja.
Itse asutaan Tapaninvainiossa ja viihdytään täällä. Junalle kävelee 10 min, keskustaan menevä bussejakin on useampi. Palvelut ovat Malmilla/Tammistossa/Jumbossa, niin ei kauaa ajele.
Tosi ihanaa ja rauhallista aluetta lapsiperheille! Kivoja vanhoja omakotitaloja sekä uusia taloja. Peruspalvelut löytyy Puistolassa (koulut, kirjasto, HUSLAB, kaupat), Helsinki-outletista, Ikeasta ym.
Heikinlaakso on rauhallisempi vielä kuin puistola, mikä on myös omakotitaloaluella. Heikinlaaksossa on oma tarha, savotta. Savotta on kokemukseni mukaan erittäin hyvä tarha. Kokemuksia on muualtakin ja minusta savotta paras.
Puistolassa on lisäksi puistolan peruskoulu ja sen yhteydessä liikuntapuisto eri urheilumahdollisuuksineen. Koulu on hyvätasoinen.
Palvelut ovat heikot mutta bussilla pääsee 5minuutissa jakomäkeen kaupoille, eikä sinne kävelekkään kuin 15-20min, mutta on kuitenkin sopivan erillään jakomäen slummista.
Suosittelen lämpimästi!