Voiko 2,5 viikossa tippua painoa 10 kg???
Kommentit (8)
Paino voi tippua tuon 10 kiloa mutta siitä suurin osa (7-8 kiloa) on sitten kyllä nestettä eli ei oikeaa laihtumista.
Kokeile mielummin tiputtaa mielummin hiilarit ihna minimiin. Esim päivän ruokailuina jotain tän tapaista:
Aamulla teetä, vaikka kinkkua ja juustoa (esim oltermanni)
Lounaaksi lautasellinen salaattia ja kurkkua sekaan kunnolla broileria/tonnari kastikkeeksi öljyä
Illalla: salaatti ja vaikka pihvi tai lohta yms.
Tarkasta kaikesta hiilarit ja valkkaa juustoista ja leikkeleistä ne joissa hh on 0
Tätä kun jatkat tuon 2½ viikkoa niin saat aika paljon pois, koska lähtee myös nesteet liikkeellle.
Kaalikeitolla sain itse taannoin viikossa 4kg ja seuraavalla viikolla kilon, mutta on oksettavan pahaa ja olo myös huono.
Hiilareita karttamalla multa lähti 9kg 3 viikossa, mitat silloin 167cm 65kg
Itse aikoinaan laihdutin sillä 3kg viikossa. Siis viikon olin ja 3kg tippui mutta ylipainoa oli muutama kilo joten sinulla luultavasti pudotus hitaampaa.
Tuosta tuli heti puolet takaisin kun lopetin ja aloin syömään kevyesti.
painokilon pudotus = 7500 kcal, joka suurin piirtein vastaa sun kolmen päivän ruokaa. Eli 10 päivässä voi pudottaa painoa 10 kg ja sotkea nestetasapainonsa täysin, sillä se neste tulee kyllä takasin. Järkevää on pudottaa se kuuluisa kilo viikossa, ja poistaa ruokavaliosta kaikki sokeripitoinen, ja vaaleat jauhot. Juo mielummin vaikka lasi kuivaa valkoviiniä, jos itseään pitää palkita jostain.
Nesteitä lähtee helposti 3-4 kg ihan ekojen päivien aikana ja kyllä sen jälkeenkin, jos noudatat tiukasti vähähiilarista ohjelmaasi.
Jos aikataulu olisi noin tiukka söisin näin:
aamupala: kananmunia, raejuustoa, tonnikalaa
lounas: salaattilounas, jossa ei ainakaan hedelmiä, riisiä tai pastaa. Tai jos käyt työpaikkaruokalassa, niin valitse sellainen annos, johon saat itse lisätä hiilihydraattisi, jolloin voit jättää kokonaan ottamatta perunan, pastan/riisin. Tai voit annostella vähän lautaselle, mutta jätät ne syömättä. Sitten kastiketta/salaattia/lihaa annostelet ison annoksen.
päivällinen: palapaistia tms lihaa ilman perunaa/pastaa/riisiä. Seuraksi kurkkua+salaattia.
iltapala: rahkaa ilman sokeria. Maustaa voit rahka+kerma seoksesi vaikka pienellä määrällä vadelmia.
Välipalat: voileipiä ilman voileipiä, eli esim leipäjuustoa jonka päälle kinkkua, salaattia, kurkkua. Tai sitten tavallista juustoa palasena... Sallittuja herkkuja myös makeanhimoon pienenä annoksena tumma suklaa tai sokerittomat Mynthonit tms.
Muuten erittäin epärealistinen ja älytön yritys.
joka on karpaamisen serkku... Voi lähteä 3-5 kg 2 viikossa. Eihän sulta tarvi paljon lähteäkään?
http://www.southbeach-diet-plan.com/shoppinglist_p1.htm
Luulisin, että joku 5-8kg saattaa tippua.