Muita, jotka rakastuu aina narsistisiin miehiin?
Eli puhun nyt siitä, että ikään kuin tiedostamattomasti tuntee miehessä vetoa juuri tiettyihin piirteisiin, jotka todellisuudessa liittyvät siihen, että mies omaa vahvasti narsistisia piirteitä, kuten empatiakyvyttömyyttä?
Itse tajusin alun perin asian, kun eräs vanhempi mies, jonka kanssa sattumalta aloin keskustella snägärin pöydässä kertoi, että hänellä on samanlainen "tutka" suhteessa naisiin, joilla on ollut huono isäsuhde. Täydestä ravintolastakin hän kuulemma bongaa aina sen naisen, jolla näin on.
Silloin aloin miettimään asiaa ja tajusin, että kaikissa miehissä, joihin tunnen voimakasta vetoa, on samoja ominaisuuksia, esim. hallitsevuus, toisten tunteiden vähättely, minä itse -asenne, empatiakyvyttömyys, kovat arvot, "kylmät" silmät, sarkastiset puheet jne. Epäilen, että tämä johtuu mieskuvastani: isäni on sellainen. Myös äitini on naiseksi melko kylmä ja luultavasti bipo.
Nyt olen huonossa avioliitossa jo toista kertaa, sillä vaikka tiesin jo etukäteen tuon taipumukseni, luulin voivani selättää sen. Olen ilmeisesti tuomittu olemaan loppuikäni yksin, jos vielä eroan, koska en vain pysty muuttamaan "tutkaani". :(
Kommentit (5)
niitä naisia joilla suhteessa itellään tunteet kylmenee ja sä alat alitajuisesti etsimään ja lopulta näkemään miehessä pelkkiä vikoja.
Se ei hämmästyttäisi yhtään, sillä ihmiselämän pisimmät ihmissuhteet on useimmiten omiin vanhempiin ja niissäkin sä näet vikoja.
Kannattaa tutkailla myös itseään - voi olla että se mitä sä näet niissä muissa on heijasteita siitä mitä sussa itsessä on.
Exäni kanssa nimittäin suhde päättyi siihen, että se hakkasi mut viikoksi sairaalakuntoon. Ja tämä nykyinenkin on pari kertaa käynyt kiinni. Lopetti tosin, mutta on esim. ilmoittanut, että töissään on yksi nainen varmasti ihastunut siihen (tietää, että arvostan uskollisuutta yli kaiken, koska isä petti äitiä koko avioliiton ajan). Ja on pikaistuksissaan heittänyt koiran seinään ym. muuta mukavaa.
Ja olen etsinyt syitä myös itsestäni, mutta en nyt näe, miten olisin voinut ansaita/aiheuttaa kaiken paskan, joka mulle on sattunut.
Oletko itse muuten tutkaillut itseäsi, että näetkö herkästi muissa niitä vikoja, joita sinussa on?
narsistin kanssa. Kun sitten lopulta käsitin, mistä johtuu, erosin. Tiedän piirteet, jotka sinua viehättävät, minua myös. Tottakai sitä haluaisi "vahvan" miehen.
Mutta opettelin tunnistamaan patologisen rajan, ja niistä pysyn kaukana jotka mielestäni kriteeristön täyttävät.
hyviä, voimakkaita, komeita, älykkäitä miehiä löytyy onneksi normaaleistakin.
Lähde väkivaltaisen miehen luota. Mene terapiaan, ja mieti, miksi olet noin pitkään siteänyt tuollaista käytöstä itseäsi kohtaan.
Ap.lle sanoisin, että tutki miehiä pienen paineen alla. Itseensä kohdistuvaa kritiikkiä narsisti ei kestä. eli haukut esim. miehen ulkonäköä tai miehisyyttä jotenkin. Kunnon narsisti kyllä reagoi, eikä tarvitse jäädä miettimään.
tämä siis nrolle 3, ei 5 :)
Lähde väkivaltaisen miehen luota. Mene terapiaan, ja mieti, miksi olet noin pitkään siteänyt tuollaista käytöstä itseäsi kohtaan.
[/quote]
niitä naisia joilla suhteessa itellään tunteet kylmenee ja sä alat alitajuisesti etsimään ja lopulta näkemään miehessä pelkkiä vikoja.
Se ei hämmästyttäisi yhtään, sillä ihmiselämän pisimmät ihmissuhteet on useimmiten omiin vanhempiin ja niissäkin sä näet vikoja.
Kannattaa tutkailla myös itseään - voi olla että se mitä sä näet niissä muissa on heijasteita siitä mitä sussa itsessä on.