Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Poika 1v 2kk ei nouse tukea vasten, konttaa ym.!

Vierailija
26.01.2012 |

Onko muita keiden lapset on tullu hitaammin liikkumisessa? fysiolla käydään pari krt viikossa, ennen käytiin kerran.

Sanovat että ei mitään hätää, mutta jos ei parin kk päästä ala tapahtumaa niin sitte tutkimuksiin.

Istuu tukevasti, liikkuu hieman pepullaan, ryömii kovaa vauhtia (tois puoleisesti)mutta siihe se sitten jääkin, seisoo tukea vasten mutta joutuu takana vahtimaan koska se sieltä horjahtaa selälleen, ei osaa laskeutua. Konttaus asentoa harjoitellaan kotona ja siitä nousemaan tukea vasten..

Todella turhauttavaa.:( Poika on muuten iloinen ja seurallinen,helppo lapsi..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

14 kk ikäinen konttaa. Sehän on lapsen ryömimistä seuraava perusliikkumataito, jos normaalisti kehittyy.



Ihan kuin tasapainoaistissa olisi jotain häikkää, kun sanot että ei osaa laskeutua, ei ryömi kuin toispuoleisesti, ei konttaa..?



Sanooko sanoja?

Vierailija
2/5 |
27.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikkumaan lähteminen oli melko hidasta, oppi ryömimään 8kk iässä, konttaamaan 11kk iässä, kävelemään1v4kk iässä. Neuvolassakaan eivät puuttuneet kehitykseen. Kuitenkin hän oli normaali, mutta sellainen varovainen vauva... En ollut itsekään huolissani koska minusta lapsi oli ihan terve ja kaikki oli "kohdallaan".

. Nyt hän on 2,5v. hyvin kehittynyt, puhelias ja liikkuvainen. Hienomotoriikka on hänen vahvuuksia, rakentelee hienoja juttuja legoilla ja kaikella mahdollisella, tykkää askarrella jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kaikki 3 ovat liikkumaan lähtemisessä olleet hieman hitaampia, toisaalta kaikki kyllä kävelleet viim. 1v5kk:n ikäisinä (takarajana 1,5v.).



Esikoisen kanssa käytiin aikoinaan (nyt 10v.) myös parin kuukauden ajan fyssarilla, kun ei meinannut lähteä ryömimään ja hänellä varsinainen konttausvaihe jäi aikalailla välistä. Hän lähti sitten kyllä nopsaan kävelemään ja oli 1v2kk.



Keskimmäisellä lapsella todettiin vauvaiässä lievää yläraajan hypotoniaa, mikä hänellä vähän viivästytti liikkeelle lähtöä, koska käsissä lihasvoima oli huonompaa. Mutta ryömi/konttasi ja käveli sitten ihan "oikeassa" järjestyksessä. Ja käveli siis 1v4kk:n iästä lähtien.



Kuopus oppi ryömimään reilut 8-kuisena ja konttaamaan vähän alle vuoden ikäisenä. Sitten tuli seisomaan nousemiset ja kävely, taas siinä vuoden ja 4kk:n tienoilla.



Muista, että liikkeelle lähtö on pitkälti perintötekijöiden sanelema juttu...ota nyt rauhassa äläkä etukäteen mitään vielä stressaa.

Vierailija
4/5 |
28.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tyttömme on 1v 2kk. Hän on rauhallinen ja mukavuudenhaluinen luonne. Istui tukevasti 9 kk, pepullaan liikkui 12 kk ja konttaamaan 13 kk ikäisenä. Fysioterapeutti kävi näyttämässä jummppaliikkeitä kun tyttömme oli 1v 2vk ikäinen. Silloin hän ei varannut jaloilleen eikä ollut kiinnostunut yhtään seisomisesta. Nyt seisoo tukea vasten kun on jotain TODELLA mielenkiintoista katsottavaa kännykkä, kauko-ohjain tms. Vieressä tosin pitää olla koko ajan koska ei osaa itse tulla alas hallitusti. Polviseisontaan hän myös nousee.



Ymmärrän hyvin turhautumisen tunteen. Ihmisten kommentit kun lapsi ei vielä kävele tai seiso tuetta harmittavat välillä.

Vierailija
5/5 |
28.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä lapsen pitäisi jo tuossa iässä vähintään kontata.



Meidän poika käveli 8kk ikäisenä ja tytökin 9kk.