Jos naapurisi soittaisi yöllä ovikelloa ja pyytäisi miestäsi rauhoittelemaan perheriitaa...
Lähtisikö miehesi tai päästäisitkö?
Mietin sitä viime yönä, että pitäiskö soittaa naapurin miehen ovikelloa. Tiedä häntä olisiko lähtenyt?!
Kommentit (20)
Soittaisin poliisit, se on heidän työtään.
Ei lähtisi enkä päästäisi. Sitä varten soitetaan poliisi.
Naapurin rouva otettaisiin kyllä lapsinensa meille vaikka sitten loppuyöksi, ja ovi lukkoon naapurin äijän nenän edestä.
mutta sinä pääsisit meille turvaan, ja paikalle soitettaisiin poliisit.
sohvalle ja mä soittaisin poliisit
- kuten tässä ennen joulua tein.
mutta sinä pääsisit meille turvaan, ja paikalle soitettaisiin poliisit.
Enkä tietenkään lähtisi. Mitenkä se perheriita muuten edes rauhoitetaan? Jään koko yöksi valvomaan, ettei mitään tapahdu? Joudun itse hakatuksi ja puolustautumisesta seuraa pahoinpitelysyyte - olenhan itse mennyt paikalle?
Riitoihin/ tappeluihin yms. väliinmeno kuuluu AINA poliisille, ellei tilanne ole niin akuutti, ettei poliisin paikalle odotteluun ole aikaa (esim. puukotus käynnissä).
Jos tarvitset apua, soita poliisille, älä naapurin ovikelloa. Jos joudut lähtemään karkuun, niin toki sitten voit turvapaikkaa pyyttää.
kannata lähteä mukaan kun voi saada itse vaikka puukosta tai sitten joutua syytteeseen kun ensin käydään päälle ja sitten tappelijat päättää muuttaa kertomustaan niin että naapurinmies tulikin heille riehumaan.
Joten pysyttelen naapurien perheriidoista kaukana, poliisit on sitä varten että menevät väliin.
Eli tällöin kannattaa mennä itse väliin?
Mutta soitettaisiin silti poliisit.
Vaikka mies on kookas, niin eihän se mitään tarkoita. Ei koskaan tiedä, jos jollain siellä on joku ase.
En siis ehkä itse haluaisi häntä päästää, mutta menisi luultavasti silti.
kyllä meiltä lähtisi molemmat, mutta sitä ennen olisi soitettu poliisit. mies on sen verran iso ja roteva, että ihmisillä on aina ihmeellinen taipumus rauhoittua kun tullaan paikalle :)
tositilanteessa tosin riippuu aika paljon riitelijöistä ja riidan laadusta. sekopäitä, aseistautuneita tai huumehörhöjä ei tietenkään pidä mennä rauhoittelemaan, vaan silloin odotetaan rauhassa virkavaltaa ja pidetään huoli ettei tilanne pahene ainakaan.
mutta jos siis puhutaan nykyisistä normaalijärjellä varustetuista naapureistani, niin menisimme kyllä molemmat, se on selvä.
mutta jos siis puhutaan nykyisistä normaalijärjellä varustetuista naapureistani, niin menisimme kyllä molemmat, se on selvä.
Mut sepä se on, ku nykyään et voi tietää, jos ihminen sekoaa! Nämä kaikki perhetapot jne. isäthän on ollu niitä normaaleja ihmisiä, joista ei ois ikinä uskonu jne.
Päästäis miestä toisten kotiin rauhoittelemaan tilanteita eikä se varmaan edes haluisi leikkiä sankaria.
Me otettais tietysti sinut meille jos olisi hätä, ja soitettais poliisit. Tottakai toista täytyy auttaa....
Käytännössä mua hirvittäis sotkeutua asiaan milläänlailla, koska se vois vaikuttaa meidänkin kotirauhaan, sun mies vois tulla riehumaan meidän ovelle tai tehdä mitä vaan. Meillä on vauva ja taapero, me ei kaivata yhtään epävakaata naapuria tänne riehumaan.
mä oon tosta eri mieltä. noilla tappajilla on kuitenkin aina taustalla jotain "normielämää elävän" mielestä "ihmeellistä", kunhan vähän kaivelee taustoja.
Esimerkkeinä huono lapsuus, nuoruus, alkoholi, huumeet, lääkkeet, kiusaaminen koulussa tai töissä, yksinäisyys, vammat ja sairaudet, köyhyys, syrjäytyminen, stressi, tyhmyys ja yksinkertaisuus...
ja jos joku sanoo, että esim. lääkkeiden liikakäyttö tai huumeongelma on normaalia, niin ko. henkilö voi silloin todeta olevansa normista poikkeava ja riskiryhmässä. piste.
mies lähtisi hakemaan ainakin naisen ja lapset turvaan meille.
ja todennäköisesti soitettaisiin poliisit ja mies pitäisi äijän kurissa heidän tuloon saakka.
turvaan, ovat lukkoon ja soitto poliisille. Väliin ei pidä mennä omin päin.
ja sitten soittaisin poliisit hakemaan miehesi säilöön.
Hae apua perheellesi!
Mun mies ei voi sietää naistenhakkaajia.
Sellainen hintelä kukkakeppi (kaikella rakkaudella sanottuna).
Naapurin rouva otettaisiin kyllä lapsinensa meille vaikka sitten loppuyöksi, ja ovi lukkoon naapurin äijän nenän edestä.