RV 30 ja vauva jytää menemään öisin... :/
Huh huh. Odotan toista lasta, rv 30 nyt menossa. Aivan mieletön menijä tämä kakkonen, möyryää ja jytää, potkii ja tönii. Viime yönä heräsin klo 02 siihen et "koputti" mua siihen kylkeen joka oli sänkyä vasten (en pysty nukkkumaan selälläni enää, vain kyljellään ja maha/kyljellään), käänsin kylkeä ja taas koputteli siihen kylkeen joka nyt patjaa vasten. Olin valveilla sitten tunnin verran, ja sit esikoinen kömpi miehen ja mun väliin (paha uni tms), joten jäi hiukan unet allekirjoittaneella lyhyiks. Voi jestas. Nyt jo pelottaa tuleeko tästä vauva joka valvoo yöt ja nukkuu päivät. Nytkin on koko illan monottanut menemään oikeaan kylkeen, ihme jos kohta ei mene kylkiluu katki :/
Onks beibillä jo ahtaat paikat, vaan muuten vaan menevämpi tapaus? Onks muuten kellään tietoa (annettu neuvoa) nukkumisasennoista, onko jotenkin haitallista nukkua mahallaan (jos siihen kykenee eikä se tee huonoa? Mua alkaa nopeesti huippaamaan ja heikottamaan jos makaan selälläni tai edes nojaan nojatuolissa taaksepäin, vaikka istukka sijaitseekin edessä.
Olen aivan hämmennyksissä, esikoinen oli kova liikkumaan mutta rauhallinen menijä. Tämä kakkonen futari. Eka tyttö, nyt odotellaan poikaa, tiedä olisiko se sitten osasyy ;) Mahakin on malliltaan erilainen, tytöllä olin leveä, nyt maha on kaikki tässä suoraan edessä.
Voi minnuu, jos loppuraskaus menee yöt valvoen, ja vielä on kuukaus töitä edessä... :(
Kommentit (2)
tässä parisuhteessa (isoveli 20 v.);),niin oli kova biolettämään masussa..mä en loppuraskaudesta saanut nukkua kuin vas.kyljellä..lapsi masussa päätti kummalla kyljellä äippä nukkuu,jos menin oikealle,alkoi sen päiväinen monotus kylkeen,et tiesi,et poika oli jo päättänyt!!
Nuku vaan sillai nyt kun sun on hyvä ja missä asennosa se lapsi ei niin paljoa potki suin kylkiä/masua:)..Hyvin se menee!Ihanan vauvan saat!!
Mulla alkoi samoilla viikoilla tuo jytäily. Välillä vähän rauhoittui ja taas jatkuu sama meno, rv38:)
Käsittääkseni voit nukkua juuri siinä asennossa, kun on hyvä olla eli myös mahallaan.
Ja meillä myös esikoinen tulee yöllä väliin ja aamuyöt on tuskaa pissa hädän kanssa, kun pelkään että tyttö herää jos lähden vesaan ja ei nuku enään.