Mitä tämä on?
Onko jollakulla kokemusta vastaavasta.. Keskeytynyt keskenmeno ja lääkkeellinen tyhjennys 4vkoa sitten, ja vieläkin vuotoa? Semmosta pientä ruskeaa tuhruttelua kuin menkkojen lopussa.. ollaan päätetty yrittää uutta raskautta saman tien ja peitto on heilunut ilman kumikaveria, että onko tämä nyt tulehdus, uusi raskaus vai vielä vanhaa..? Mulla ei ole kuumetta eikä vuoto haise millekään..
Mieli tekis tehä raskaustesti ;) mutta jos se on positiivinen niin onkohan se uusi vai vanha raskaus?
Kuinkahan mulla olis nyt viisain toimia että pääsis tosissaan yrittään uutta vauvaa ja missä välissä se kannattaa ovulaatiotestejä tehä? Neuvot ja vinkit on enemmän ku tervetulleita :)
-nightwish-
Kommentit (4)
Vieläkin sama tilanne eli vuotaa,nyt jo 5viikkoa :/ verikokeissa kävin ja oli hieman koholla hcg mutta hoitsu piti ihan normaalina..käski vain odotella menkkoja saapuvaksi..
Ku tulis ne menkat tai loppuis tuo pikkuvuoto kokonaan,tämä on todella ressaavaa! Ei oikein tiedä että mitäs hittoa tässä pitäis tehä?!?
Niin kovasti jo haluttais normaalirytmiin ja vauvan yritykseen...
Sain juuri lääkkeet keskenmenon jälkeen kohdun lääkkeelliseen tyhjennykseen. Ohjeena (Hyks) oli odottaa vähintään yhdet normaalit kuukautiset ennen uutta yritystä. Jälkitarkastusta ei kuulemma tarvita, jos 3-4 vko keskeytyksestä raskaustesti on neg JA vuoto on loppu. Muuten vuoto ja positiivinen hcg voivat olla merkki kohtuun jääneestä raskausmateriaalista, joka pitää usein poistaa kaavinnalla. Joten mielestäni 5 vko on niin pitkä aika, että pitäisi gynen ultrata kohdun tilanne. Pyydä lähete terkkarista!
muoks!
Itse asiassa sait varmaan jonkun numeron sinne gyne polille (mistä sait ne lääkkeetkin)? Mä ainakin sain. Sinne pääsee varmaan näytille itse soittamalla ilman mitään uutta lähetettäkin.
Oli keskeytynyt km huhtikuun alussa(sikiö kuollut rv.8+5, todettiin np-ultrassa 12+), lääkkeellinen tyhjennys. Itse tyhjennysvuoto oli rajuna 3vrk lääkkeiden oton jälkeen(sain siis kotiin alakautta otettavan tabletin ja 2vrk aiemmin suun kautta otettavan). Vuotoa kesti huhtikuun alusta kesäkuun alkupuolelle saakka, päivittäin jotain vuotoa oli, siitä huolimatta että tuo tyhjennysvuoto oli tosi rajua(hb laski 4vrk aikana 136:sta 91). Sairaalassa kävin tuon tyhjennysvuodon jälkeen heikossa hapessa ja vaan ultrattiin että kohtu tyhjä ja labrassa hb otettiin. Silti vuoto jatkui viikkoja. Toukukuun lopulla oli 4vrk ilman vuotoa ja sitten tuli iso kiiltävä "möykky" ulos, kenties kuollutta kohtuun jäänyttä limakalvoa(?). Kesäkuun puolivälissä jumalattoman runsaat menkat isojen kappaleiden kanssa. Ja sen jälkeen teinkin positiivisen raskaustestin parin viikon päästä. Itse jäin ihmettelemään vuotoa liian pitkään, kun oli km:n jälkitarkistuksessa kuitenkin kaikki ok vuodosta huolimatta. Minulla hb ei vieläkään tasaantunut, vaikka uudessa raskaudessa rv.31 mennään, yhä alle sadan raudasta huolimatta. Kehoitan kaikkia lääkkeellisen tyhjennyksen kokeneita käyttämään rautalisää!!!!
... kesti kanssa vuoto keskeytyksen jälkeen nelisen viikkoa. Loppui oikeestaan siihen kun ekat menkat keskeytyksen jälkeen alkoi, että voi olla tuo sunkin tilanne ihan normaalia. Ootko käyny vielä jälkitarkastuksessa?
Elmu