Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

mittä mieltä tästä asunnosta?

Vierailija
03.01.2012 |

http://www.etuovi.com/kohde/367767



muuttajana nelihenkinen perhe, alle kouluikäiset lapset. millainen alue on lapsiperheen kannalta? kaipaamme rauhallista aluetta jossa on kuitenkin hyvät palvelut saatavilla.



kiitos, rastilalaiset ja vuosaarelaiset!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tunnet varmaan itä-helsingin maineen



herttoniemi ja laajasalo ovat rauhallisempia aluita ja marjaniemi/ itä-hki

Vierailija
2/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itä-Helsinkiin lasten kanssa ollenkaan. Mieluummin sitten vaikka kokonaan Helsingin ulkopuolelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten uskallamme kyllä muuttaa uudelleenkin tänne :) mutta landelle ei meitä saa.

Vierailija
4/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei siellä kerrostalopuolella. eli kiitos kovasti varoittelijoille!



miltäs tuo asunnon pohja vaikuttaa? hinta on sellainen, että voisimme harkita tätä vakavasti.. keittiö on juuri sellainen kuin haluaisinkin, eli yhteydessä ruokatilaan ja olohuoneeseen. miinusta taas on se, että parveke on yhden makuuhuoneen yhteydessä!



entäs tuo käytävämäinen eteinen? toimiiko se lasten kanssa vai onko liian ahdas?

Vierailija
5/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä alueesta tarkemmin, mutta itse asuntoa voisin kommentoida:



- tosi kiva pohja, minusta se, että makkarista on pääsy parvekkeelle on kivaa vaihtelua



- siistissä kunnossa, uudehko talo



- miinuksena vuokratontti



- missä taloon tehtyjen remonttien lista? entä mitä on tulossa? Rakennusfirman vastuuaika taisi loppua juuri - jäikö jotain hoitamatta?

Vierailija
6/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

puuttuvat tiedothan saa kyllä isännöitsijältäkin! minusta kanssa oikein siistissä kunnossa 10-vuotiaaksi (verratttuna omaamme..). takuuaika on tosiaan ummessa, siitä saatttaa tulla miinus.



kiva, että tykkäsit pohjasta! asuntohan ei ole suuren suuri, mutta neliöt on käytetty kivasti (esim. tupakeittiö).



mitenkäs tuo alue? olen asunut tuolla päin hamassa nuoruudessani mutta tuon talon paikalla oli silloin metsää. mitenkäs nyt? millaisia ovat lähikoulut, päivähoitopaikat jne?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, saa toki isännöitsijältäkin. Kannattaa selvittää. Näissä uusissa taloissa on ollut yllättävän paljon vikoja (kosteusvahinkoja, hissejä, parketteja yms.), joten jos ei ole tarvinnut korjata, niin yllättävän helpolla on päästy!



Se kannattaa huomioida, että vapautuminen oli tuossa aika pitkän ajan päässä. Itsellä ainakin tekis vähän tiukkaa iskeä summa pöytään kerralla ja odotella vapautumista 5 kk. Tietty voihan sen tarjouksen tehdä niinkin, että maksaa ensin osan ja loput vapautumisen yhteydessä, mutta myyjä tietty helpommin valitsee sen, joka maksaa kerralla kaiken. Kestäisikö teidän talous maksaa se 5kk ennen vapautumista?

Vierailija
8/8 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

enpä usko että jaksaisin odottaa ihan 5kk.



kiitti vastauksista!