Miten olenkaan ummistanut silmäni näissä ruoka-asioissa!
Sainpahan nyt sitten joulupyhinä puhuttua mieheni sukulaisen kanssa, joka on ravitsemusterapeutti. Halusin itse hänen kanssaan puhua ja alettiin sitten selvittämään syömisiäni kun kerroin hänelle, että minua vaivaa jatkuva nälkä! Näin ei ole aina ollut.
Siinä sitten selvisi, että luultavasti kärsin monista vitamiini- ja hivenainepuutoksista ja juurikin siitä syystä minulla on jatkuva nälkä ja elimistöni sieppaa sen vuoksi kaiken saamansa energian kun elimistöni luulee olevansa nälässä. Ja sitähän se juurikin on, paljon kaloreita ja vähän ravinteita.
Nyt täytyy kyllä skarpata. Olen hiilariholisti. En aio alkaa karppaamaan, mutta vähennän hiilareita terveellisesti.
Kommentit (4)
kuulostaa tutulta, kerro lisää :)
noh, vähennän paahtoleivällä mässäystä ja vaihdan sen täysjyväleipiin/ruisleipiin, mielellään leipään jossa on kuituprosentti lähemmäs 10%.
Samaten pasta täysjyvään.
Enemmän raakoja vihanneksia ja lisänä suositteli minulle parsakaalta (ja kukkakaalta) kaikessa muodoissaan niin kypsänä kuin raakana (katsoi kieleen ja etenkin parsakaalta kuulemma tarvin).
Aikoi lähettää koko ateriaohjelman minulle sähköpostiin kunhan arki palaa. Niin ja kielsi kaikki light juomat (sekin näkyi kielessä??)
Mä laihduin kymmenen kiloa kun jätin vaaleat jauhot vähemmälle. (en karppaa, syön perunaa ja täysjyvä spagettia ym)
Karkeista pidin kuukauden tauon niin niidenkin himo hävisi.
Tsemppiä!!!
pasta kokonaan kasviksiin, et tule katumaan. Ja jos rohkeutta riittää, niin vaihda leipäkin. Ihminne pärjää täysin ilman viljaa.
kuulostaa tutulta, kerro lisää :)