Keskituloisten lapsiperheiden matkustaminen -mihin, miten ja milloin?
Mistä säästätte matkarahat, jos matkustamisen vuoksi pitää jostain muusta tinkiä? Mikä on suosikkimaa tai -kohde lasten kanssa? Matkustatteko säännöllisesti tai miksi ette? Kotimaassa, Euroopassa vai kaukomailla?
Kommentit (10)
omista "paheista" eli turhista pikkuostoksista. Mulle ne on esim lehtien irtonumerot, ei-välttämättömät- asusteet, kempparituoteet (meikit yms. vaikka vanhaakin olisi vielä jäljellä).
Muun perheen kanssa tingitään ulkona syömisestä ja turhista herkuista.
että saa pikkujutuista kokoon sen 5000 euroa, joka menee jo kaksi aikuista ja kaksi lasta -perheen matkoihin ja käyttörahat vielä, jos esim Thaimaan matkoista puhutaan.
Pari kertaa vuodessa suuntamme Välimeren aurinkoon.
ollu ttarkoituskaan, että pelkästää pikkujutuista tinkimällä säästää 5000e. Vaan pienen osan siitä.
Pääosa matkakassasta tulee siitä "normaalista" säästämisestä mitä nyt kellekin palkasta jää.
Jos kaikki menee mitä tuleekin, pitänee kaukomatkat unohtaa hetkeksi.
vaikka pienituloisia palstan mukaan ollaankin :)
että saa pikkujutuista kokoon sen 5000 euroa, joka menee jo kaksi aikuista ja kaksi lasta -perheen matkoihin ja käyttörahat vielä, jos esim Thaimaan matkoista puhutaan.
kahden lapsen yh-äiti, säästän koko ajan kaikesta, mistä vain voin :) Eli tarkoittaa omista jutuistani. Ja lomailemme vuosittain talvisin lapissa, jossa laskettelemme ja kesällä tehdään reissu euroopassa 1-3 vkoa, vaihtelee. Kaukomatkoille minua ei tulla saamaan, joten sinne saavat mennä muut :D
1-2 kertaa vuodessa matkustetaan Euroopassa koko perheen voimin, yleensä jossain välimeren kohteissa. Kypros on suosikkikohde melko myöhään syksyllä.
jopa hiihtolomalla mummolaan.
Koska muuhun ei ole varaa. Teini-ikäiset lapset.
Ei mitään kalliita lomia. Jokavuotisesta lentomatkailusta tulisi huono omatuntokin.
viettää siellä perillä yksinkertaista lomaa. Eli keittomahdollisuus hotellissa, ei maksullisia retkiä, jotain omia uimaleluja ja kirjoja mukaan. Matkustamme "vain" joka toinen vuosi yleensä 1-2 viikoksi. Lentokentälle menoon yhdistetään sukulointimatka eli samalla ilmainen yöpyminen lentokenttähotellin sijaan. Kotona jätän montaa juttua itselleni ostamatta ajatellen että tälläkin rahalla saisi reissussa sitä ja tätä.