Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asumisoikeusasuntoon muutto, remontti?

Vierailija
26.12.2011 |

Eli ollaan muuttamassa reippaasti yli 10 vanhaan aso-asuntoon, jossa tarvitsisi (minun mielestäni) vaihtaa keittiön kaapinovet, tasot, ja muovimatot asunnosta kauttaaltaan. (nämä siis kulumisen takia) Myös uutta maalia haluan seinään, mutta tämä vain sisustussyistä. Miten siis on, tuleeko tässä asunnon rakennuttaja vastaan, voiko mahdollisesti saada jotain rahallista helpotusta/asennuspalvelut, jos vaikka materiaalit ostaisikin itse? (ihan neutraalit muutostyöt olisi siis kyseessä)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omalla kustannuksella teet, ja säilytät kuitit. Sitten kun muutat pois, saat hyvitystä, ellei ole jo kuolettunut pois. Ja lupa pitää sitten kysyä lattiapintojen ja kaapistojen muutoksiin, ja ammattilaisen pitää tehdä työt, itse saat ainoastaan maalata.



ainakin pääkaupunkiseudulla aso-kodeilla on sopimusfirma, joka tekee vähän edullisemmin remontit. Kun olet asunut 10v, saat yhtiöltä vähän remonttirahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi viisi