Kynttilänsytytyssivustot ovat todella typeriä.
En voi käsittää, miksi tuollaisia pidetään yllä. Sytytetään kynttilä joillekin Kouvolan ja Tyrnävän lapsiuhreille. Täysin tuntemattomille ihmisille. Minusta se loukkaa noiden lasten omaisia kovasti. Itse en todellakaan haluaisi, että joku mässäilisi minun surullani. Ventovieras ihminen ei voi tuntea sitä surua. Olen menettänyt lapsen onnettomuudessa, ja en tiedä, miten olisin selvinnyt, jos sitä olisi Facebookissa ruodittu kynttilänsytytyksineen.
Antakaa omaisille rauha. Tuollainen kollektiivisuru on todella typerää ja ulkokultaista. Vieraan lapsen kohtalo ei liikauta ulkopuolista sekuntia kauempaa. Ette tiedä surusta mitään.
Suututtaa, kun Facebook-kaverit sytyttelevät noita virtuaalikynttilöitään ja jakavat lastenvirsilinkkejään. Ja sitten korkataan perjantaisiideri ja seuraava päivitys onkin yhtä juhlaa. :(