Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuka kirjoitti:

Vierailija
23.11.2011 |

"Joillekin, varsinkin etnisille vähemmistöille tappaminen on melkein elämäntapa."



En ole ikinä kuullut tällaisesta etnisestä vähemmistöstä. Tilastoja, kiitos.



Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sotien yhteyksissä mutta se ei ole elämäntapa. Toisin kuin luullaan, toisen hengen riistäminen on todella vaikeata henkisesti, oli etninen ryhmä mikä vaan. Ja tämä ei ole sinulle, ymmärrät varmaan :)

Vierailija
2/3 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkoittaa muunrotuista kuin kirjoittaja itse. Afrikkalaisen tai aasialaisen kirjoittajan näkökulmasta valkoihoiset ovat käyneet niin hillitömästi sotia historian kulussa, että sen voisi tukita valkoihoisten elämäntavaksi. Otetaan vaikka aikajana ristiretket - Irakin sota.

Ja mitä tässä tarkoittaa tappaminen? Valkoisen jenkin näkökulmata nuoret, köyhät mustat tai o ovat ehdollistuneet väkivaltaan, tappaminen on heille elämäntapa.



En tiedä kuka noin kirjoitti, ap. Ehkä löydät jotain vinkkejä lähteestä kun muistelet mistä tuon sitaatin löysit. Joka tapauksessa lause on liian yleinen tarkoittaakseen tai merkitäkseen yhtään mitään. Vaikuttaa PS-ajattelulta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taisin olla minä.



Missä sinä olet elänyt, jos sinulle on täysin vieras käsite "verikosto"? Siis se tunnetaan myös Suomessa, erään erikseen mainitsemattoman vähemmistön keskuudessa eikä pelkästään Italian mafiassa.



Tilastoja en tässä ala repimään, mutta kotipaikkakuntani käräjäoikeudessa murhana tai tappona käsitellyistä huomattava osa on kyseiseen vähemmistöön kuuluvien tekemiä, ainankin verrattuna siihen, kuinka vähän heitä paikkakunnalla asuu tai edes oleskelee pitempään. Ne loput sitten paikallisten juoppojen keskinäisiä kahinoita tai jollakin tavalla "syyntakeettomien" tekosia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan yhdeksän