Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko muilla lapsia, jotka 5-vuotisneuvolassa "nalkkiin" motorisen kömpelyyden vuoksi?

Vierailija
20.10.2011 |

Pienestä asti toki huomattu että motorisesti ikäisiään jäljessä, nyt tuli 5-vuotisneuvolasta lähete fysioterapeutille.



Milllaisia kokemuksia vastaavasta, kuinka hyvin lapsi kehittynyt ja onko esim. koulussa ollut vielä selvästi jäljessä muita ja pärjännyt huonosti liikuntatunnilla?



Urheilullisia ollaan koko perhe ja kovasti yritän tukea lasta ja tsempata mutta häntä itseään ei tunnu innostavan kun ei kaikkea osaa :(

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ei niinkään karkeamotoriikassa, vaan hahmotuksessa. Siihen liittyy ehkä yllättäenkin tiettyä arkuutta/haluttomuutta mitä tulee liikuntaan, erityisesti sääntöihin perustuviin joukkueurheilulajeihin. Miten lapsesi siis pärjää hahmotustehtävissä?



Vierailija
2/7 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kävi fysioterapiassa monta vuotta. Ei hänestä mitään hyvää kehonhallintaa vaativan lajin huippu-urheilijaa tule vieläkään, mutta esim. kävelee ja juoksee kuin pieni eläin. Käy myös isänsä kanssa uimahallissa viikoittain ja uivat melkein kilometrin joka kerta. Ei olla ikinä tuputettu mihinkään urheiluharrastuksiin, kyllä mielenkiinnon on lähdettävä itsestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki oli tiedostettu motorinen kömpelyys, karkeamotoriikassa. Ei kinkannut ja tasapainoilu vaikeaa. Saatiin lähete kuntoneuvolaan (fysioterapeutti), siellä meni kaikki suht ok, hieman ikätasoaan jäljessä. Saatiin jumppaohjeita kun jalkojen lihaksissa kireyttä. Vuoden päästä sitten oli tarkistuskontrolli ja asiat oli menneet "eteenpäin" motoriikka oli kehittynyt, ja suuri kiitos kuuluu eskariin, jossa ihana ope otti meidän lapsen "jumppaliikkeitä" kaikille yhteisesti, kun kotona oli niitä välillä haluton tekemään.

Nyt on siis ekalla ja juuri opettajan kanssa puhuttiin (oli vanhempain vartti) ja opettajakin sanoi että ei juuri huomaisi mitään ongelmia motoriikassa jos ei olisi etukäteen tietoa siirtymäpapereissa eskarista saanut. Nyt siis tilanne aikalailla normaali. Aika korjasi paljon ja tosi ne harjoittelutkin. Poika ei mitenkään hirmu urheillullinen ole.

Vierailija
4/7 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonkinlaisiin kielenkehityksen ongelmiin. Voi ehkä tulla esim. hankaluuksia lukemaan oppimisen kanssa. Motoriikan harjoittelu varmasti kannattaa.

Vierailija
5/7 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen vähän jännittänyt meidän pojan alkavaa koulutaivalta ja lukemaan oppimista. Eilen se sitten tapahtui; huomasi yhtäkkiä miten tavut yhdistetään ja oppi lukemaan. Pojasta vähän huomannut että on harmittanut kun luokalla jo suurin osa oppinut lukemaan. Me on kotona kannustettu ja eilen riemu oli huipussaan kun poitsu huomasi että lukeminen onnistuu.



t. nro 4

Vierailija
6/7 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonkinlaisiin kielenkehityksen ongelmiin. Voi ehkä tulla esim. hankaluuksia lukemaan oppimisen kanssa. Motoriikan harjoittelu varmasti kannattaa.

Meidän kuopuksella on kielellisiä ongelmia, mutta motoriikka on ikäistään edellä.

4 vuotias osaa mm. uida ja luistella. Jopa niinkin hankalat asiat kuin sirklaaminen ja takaperinluistelu onnistuu.

Osaa myös rakentaa legoja ohjeesta.

Verbaalinen ilmaisu on varsin kömpelöä, mutta taasen ruumiinkieli on loistavasti hallussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika kävi 13 kertaa toimintaterapiassa ja sen lisäksi jalkapallotreeneissä. On tosi innostunut liikunnasta ja harrastaa mielellään kaikkea urheilua, vaikka hieman kömpelö onkin. Tällä hetkellä (8v) eroa ikätovereihin ei huomaa. Luulen, että suurin syy edistymiseen on pojan oma innostus liikuntaan.