Oletko Keskolla töissä? (jossain "konttorilla")
Kerro lisää - millainen on työpaikkana. Kerro ihan mitä vaan... ilmapiiri, palkkaus, edut, työkierto...
Kommentit (8)
Ja siis Keskolla on eri toimialayhtiöitä ja ne toimivat eri paikoissa. Yllättäen. Kesko on konserni ja siihen kuuluu useita yhtiöitä. Näillä yhtiöillä on sitten tytäryhtiöitä eri maissa.
Lisäksi on ketjut ja niiden kaupat, eli Citymarketit, K-marketit, K-raudat, Rautiat, Andiamot jne.
Työnantajana hyvä, koska isossa yhtiössä on ison yhtiön edut. Paitsi palkka, se on aika huono jos vertaa muihin pörssiyhtiöihin. Ilmapiiri riippuu töysin yhtiöstä ja yksiköstä. On hyviä ja huonoja.
Pitää olla todella hyvä tuuri, että löytyisi mukava työyhteisö.
Selkään puukottajia riittää ja iso luuta heiluu pari kertaa vuodessa. Organisaatiot muuttuvat ja porukka jatkuvasti sairauslomalla tai vuorotteluvapaalla.
Neuvoisin olemaan erittäin tarkkana paikkaa hakiessa.
esim. jos toimipaikoista puhutaan, missä hyvä/huono "henki"?
Katajanokka? Pitäjänmäki? Hakkila? Kilo? jne. ...
On eri Keskoja ..
mä oon kuvitellut että on vain yksi Kesko-ketju, jolla on sitten kaikenlaista toimintaa
On eri Keskoja ..
mä oon kuvitellut että on vain yksi Kesko-ketju, jolla on sitten kaikenlaista toimintaa
Lisäksi lukuisia omia Oy:itä (mm. Anttila Oy). Ja toki konserni.
Kokemuksia k-raudan toimistohommista?
Työkaverit ovat todella mukavia, ja työilmapiiri viihtyisä. Työaika on joustava. Palkka on todella huono siihen nähden että työ on hyvinkin vastuullista!